Schwarzenberg, Langšádlová, Hilšer: Ne Dukovanům od Rusů a Číňanů! Ohrozí nás to

20.10.2020 14:14

Senátor Marek Hilšer na svém facebookovém profilu sdílel iniciativu, kdy stál za vznikem otevřeného dopisu vládě ČR, který podpořilo dalších 21 senátorů a 9 poslanců. "Nelze nečinně přihlížet, jak si vláda zahrává s bezpečností a suverenitou naší země," poznamenal.

Schwarzenberg, Langšádlová, Hilšer: Ne Dukovanům od Rusů a Číňanů! Ohrozí nás to
Foto: Vít Hassan
Popisek: Marek Hilšer

"Ruská federace i Čínská lidová republika jsou známy využíváním svých obchodních vazeb k nátlaku na jiné státy. Přizváním k tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany naše vláda de facto dává těmto zemím skvělou příležitost k rozšíření svých vlivových aktivit u nás. Připomínám, že na vlivové operace Ruska a Číny v ČR dlouhodobě upozorňují naše bezpečnostní instituce," poznamenal Hilšer. 

Anketa

Souhlasíte s nařízením nosit roušky venku?

57%
43%
hlasovalo: 15301 lidí

"Vyzýváme proto vládu ČR, aby vyřadila Rusko a Čínu z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. S obavou sledujeme vládní postup přípravy tendru, který počítá s účastí státních energetických společností z Ruska a Číny. Vzhledem k tomu, že jaderná elektrárna představuje kritickou infrastrukturu státu a dostavba nového bloku je zcela bezprecedentním závazkem na desítky let, považujeme účast těchto společností v tendru za vážné ohrožení bezpečnosti a suverenity České republiky," uvedl Hilšer a poděkoval mimo jiné Mikuláši Bekovi, Davidu Smoljakovi, Václavu Hamplovi, Karlu Schwarzenbergovi, Vítu Rakušanovi či Heleně Langšádlové.

"Rusko i Čína mnohokrát prokázaly, že kvůli totalitní povaze svých režimů neváhají využít obchodních vazeb k nátlaku na jiné státy. Rusko je využíváním energetiky coby geopolitického nástroje přímo pověstné, opakovaně svým sousedům vyhrožuje utažením kohoutků nebo politiky motivovaným zvyšováním cen. A u Číny stačí, aby se některý z politiků země vyjádřil kriticky k politice Pekingu, a hned je na stole hrozba trestáním firem. Jejich nepřátelské aktivity na českém území jsou pravidelně popisovány českými bezpečnostními institucemi. Z tohoto důvodu se nemůžeme tvářit, že tyto dvě mocnosti mohou být spolehlivým obchodním partnerem," píše se mimo jiné v dopisu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…