Schwarzenberg k ruským volbám: Putin není žádný komunista a ví, jak to ve světě chodí

19.09.2016 22:28

V pondělních Událostech, komentářích České televize se debatovalo o nedělních parlamentních volbách v Rusku. Před kamerami se do sebe pustili čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a místopředseda komunistů pro ideologii Josef Skála. Schwarzenberg srovnal Vladimira Putina s Adolfem Hitlerem, čímž Skálu zvedl ze židle.

Schwarzenberg k ruským volbám: Putin není žádný komunista a ví, jak to ve světě chodí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

„Volby v Rusku odpovídaly systému, který v Rusku vládne. Dominantní silou tam je vláda a ta určuje také výsledky voleb. Je to bližší frašce, protože jak zjistili zahraniční pozorovatelé, skutečné opoziční strany se do parlamentu vůbec nedostaly. Je možné, že je (Vladimir) Putin populární, o tom nepochybuji. Ale že by v tak veliké zemi nebylo dost příznivců opozičních stran, o tom pochybuji,“ konstatoval hned v úvodu Schwarzenberg.

Skála uznal, že vládní straně Jednotné Rusko se věnovalo hodně pozornosti, ale zároveň je přesvědčen, že dost prostoru mohly mít i další strany. „Pluralismus na ruském mediálním trhu je minimálně takový jako v České republice,“ vyjádřil svůj názor. Schwarzenberg s ním zásadně nesouhlasil. Čestný předseda je bytostně přesvědčen, že ruský mediální trh je podstatně jiný než v západních zemích.  Putinovi samotnému je prý však třeba přiznat, že ví, jak to ve světě chodí. „Putin není žádný komunista, v Rusku zavedl tvrdý kapitalismus a ví, jak to ve světě chodí. A ví, jak má postupovat, aby vypadal lépe,“ zaznělo z úst exministra zahraničí.

Putin je podle jeho názoru populární, protože dokázal posílit ruskou pozici na mezinárodní scéně. To se líbí lidem všude na světě. „Ne že bych chtěl srovnávat všechny osobnosti, ale když si vezmeme rok 1938, tak tam by po záboru Sudet a anšlusu Rakouska pravděpodobně získal hodně hlasů v referendu i Adolf Hitler,“ konstatoval Schwarzenberg.

Tím Skálu zvedl ze židle. Já bych prosil tyto paralely vůbec nepoužívat, protože rodina Vladimira Putina velmi utrpěla za Velké vlastenecké války,“ konstatoval komunista. Sluší se připomenout, že Velká vlastenecká válka proti nacistickému Německu probíhala mezi roky 1941 až 1945. V letech 1939 až 1941 byl oběma stranami podepsán pakt, jehož součástí bylo i ujednání o rozdělení území Polska.

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už jste zapomněli? Mlčí se, žádná omluva. Tvrdá připomínka covidu. A co ještě může přijít

21:40 Už jste zapomněli? Mlčí se, žádná omluva. Tvrdá připomínka covidu. A co ještě může přijít

Covidové šílenství odeznělo, vystřídala jej další silná témata, jako je válka, energetická krize a z…