Schwarzenberg německým novinám řekl, že je pro dodávky zbraní Ukrajině. Sobotka je proti

01.10.2014 14:09

Evropská unie by měla pomoci Ukrajině v boji proti Rusku všemi prostředky, včetně dodávek zbraní. V rozhovoru, který dnes zveřejnil německý deník Rheinische Post, to řekl bývalý český ministr zahraničí a předseda opoziční TOP 09 Karel Schwarzenberg. Sankce, které EU na Rusko kvůli situaci na Ukrajině uvalila, podle Schwarzenberga nejsou dostatečné.

Schwarzenberg německým novinám řekl, že  je pro dodávky zbraní Ukrajině. Sobotka je proti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes názor exministra odmítl, Česko se k takovému kroku nechystá.

Nedáme-li Ukrajině zbraně, Putin ji sežere

„Musíme Ukrajině pomoci i zbraněmi. Jinak nemá proti výborně vybaveným a vycvičeným ruským jednotkám šanci a (ruský prezident Vladimir) Putin Ukrajinu kus po kuse sežere," řekl podle Rheinische Post Schwarzenberg.

Někdejší šéf české diplomacie vyjádřil naději, že se některá z evropských zemí ke zbraňové pomoci odhodlá. „Zároveň lituji, že má vlastní země k tomu není připravena. Obávám se, že tohoto nedostatku rozhodnosti budeme jednou trpce litovat," uvedl.

Sobotka: Kdybychom Ukrajině dodali zbraně, bylo by to vnímáno jako eskalace

„Česká vláda se nechystá dodávat na Ukrajinu zbraně," potvrdil dnes stanovisko českého kabinetu Sobotka. „Pokud bychom se nyní rozhodli dodávat zbraně na Ukrajinu, mohlo by to být vnímáno jako prvek určité eskalace," uvedl premiér na tiskové konferenci po jednání vlády s tím, že příměří mezi ukrajinskými silami a povstalci se daří v zásadě dodržovat.

Bělobrádek: Dodávky zbraní Ukrajině odmítli i evropští lidovci

Šéf koaličních lidovců Pavel Bělobrádek na stejné tiskové konferenci poznamenal, že návrh na dodávky zbraní Ukrajině jasně odmítli také evropští lidovci jako záležitost, která může přilévat olej do ohně. Jediným efektivním neválečným řešením jsou podle něj sankce, které Západ uplatňuje vůči Rusku za jeho přístup k ukrajinské krizi.

Sankce prý přišly příliš pozdě

Podle Schwarzenberga nejsou sankce, které EU proti Rusku přijala, dost silné a přišly pozdě. „Měli jsme přijmout tvrdé sankce ihned po obsazení Krymu. Otálení EU posílilo v Putinovi víru, že může pokračovat v tom, co dělá," řekl opoziční politik. „Musíme výrazně utáhnout šrouby, zejména v oblasti finančních sankcí je ještě dost prostoru. Samozřejmě nás to bude něco stát, ale když nebudeme dělat nic, budou náklady ještě mnohem větší," dodal.

Podle Schwarzenberga se Putin snaží obnovit někdejší Sovětský svaz, byť pod jiným jménem a s jinou vůdčí ideologií. „Na Ukrajině mu jde o získání území, ale především o to, aby boje pokračovaly, což by sousední zemi dlouhodobě destabilizovalo. Tím si Moskva zajistí svůj vliv," uvedl Schwarzenberg v rozhovoru pro Rheinische Post.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moravský espéďák: Rusko už za dva roky nebude existovat. Psali analytici z USA

20:17 Moravský espéďák: Rusko už za dva roky nebude existovat. Psali analytici z USA

Moravský kandidát SPD a Trikolory do Evropského parlamentu Boris Latýn ve svém komentáři zmiňuje ana…