Schwarzenbergův zástupce: Zeman nás přihrává do role země servilní k Rusku

27.01.2014 12:17

Marek Ženíšek z TOP 09 se domnívá, že po posledních událostech na Ukrajině už nejde jen o zahraničněpolitickou orientaci země, ale v sázce jsou podle něj i základní práva a svobody Ukrajinců. Ženíšek v článku na serveru ParlamentníListy.cz volá po aktivnější roli diplomacie.

Schwarzenbergův zástupce: Zeman nás přihrává do role země servilní k Rusku
Foto: top09.cz
Popisek: Marek Ženíšek
reklama

„Situace přímo volá po aktivnější roli unijní i české diplomacie. Místo vět o znepokojení a nepřípustnosti toho či onoho nazrál čas na srozumitelná a kategorická stanoviska. Evropské instituce i ostatní členské země by měly zaujmout společný postoj a minimálně pohrozit uvalením sankcí na ty ukrajinské činitele, kteří jsou zodpovědní za porušování lidských práv a za policejní represe,“ napsal.

Ženíšek je přesvědčen, že je chybou, že se v prohlášení ministrů zahraničí EU z 20. ledna věta o připravenosti k použití této formy síly neobjevila. „Pro drakonické zákony potlačující svobodu shromažďování, projevu a tisku i jakékoliv represivní zásahy namířené proti vlastním občanům pochopení v žádném případě mít nelze,“ napsal Ženíšek.

Česká republika mohla udělat více

„V situaci, kdy na Ukrajině probíhají masové protivládní protesty a kdy ukrajinská vládní elita vrhá zemi do náruče autokratického Ruska, je přinejmenším zarážející, že prezident Miloš Zeman pozval svůj ukrajinský protějšek na oficiální návštěvu České republiky,“ napsal Ženíšek, ale přiznává, že Zeman Janukovyče pozval už v říjnu 2013 v rámci příprav na summit Východního partnerství, který se bude konat v dubnu.

Celý příspěvek Marka Ženíška ZDE:

Jinak ale prezidenta Zemana nešetří a kritizuje jeho údajnou vstřícnost k Rusku. „Nutno dodat, že Česká republika mohla udělat více, kdyby neměla stále vládu v demisi. Miloš Zeman tak prostřednictvím nejen své vlády, ale i svých pravomocí nadále pokračuje v podkopávání dlouhodobé pozice České republiky jakožto významného zastánce demokracie a lidských práv ve světě a přihrává nás do pozice země servilní vůči Rusku a země strachující se projevit podporu občanskému postoji statisícům demonstrujících Ukrajinců,“ napsal místopředseda TOP 09.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Manuál od Hamáčka pro policisty, jak nakládat s pandemickými narušiteli: Zakrytá ústa jsou jasná, na ostatní bacha

6:46 Manuál od Hamáčka pro policisty, jak nakládat s pandemickými narušiteli: Zakrytá ústa jsou jasná, na ostatní bacha

Ministerstvo vnitra vydalo manuál k postihům za přestupky kvůli zaváděným opatřením z důvodu pandemi…