Sebevražda. Kvůli Sobotkovi můžeme zaplatit stamiliardy za cizí dluhy a zvednou se i ceny potravin. Babiš, Keller či kníže promluvili k návrhu premiéra

12.10.2017 16:08

ANKETA Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD na Sněmu svazu průmyslu a dopravy ČR řekl, že by si Česká republika měla hlídat svou pozici „co nejblíže jádru EU“ a měli bychom přijmout euro, jakmile na to budeme z hlediska reálné konvergence připraveni. Je tady dle něj „řada bláznů a polobláznů, kteří si zahrávají s myšlenku vystupování z EU“, dle něj by to pro ČR byla ekonomická a bezpečnostní sebevražda.

Sebevražda. Kvůli Sobotkovi můžeme zaplatit stamiliardy za cizí dluhy a zvednou se i ceny potravin. Babiš, Keller či kníže promluvili k návrhu premiéra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
reklama

„Na prvním místě, dámy a pánové, bude udržet Českou republiku v Evropské unii. Možná Vám to připadne jako trochu zbytečné konstatování, když už členy Evropské unie jsme, ale pokud se podíváte na politickou scénu a z části i na předvolební debatu, tak víte, že je tady řada bláznů a polobláznů, kteří si zahrávají s myšlenkou vystupování z Evropské unie. Jsem přesvědčen o tom, že by to pro Česko byla ekonomická i bezpečnostní sebevražda. Naopak jsem přesvědčen o tom, že bychom si měli hlídat naši pozici, co nejblíže jádru Evropské unie. A jsem rád, že to ve svém vystoupení zmínil i pan prezident Hanák. Jsem přesvědčen o tom, že bychom měli přijmout euro, jakmile na to budeme z hlediska reálné konvergence připraveni,“ řekl Bohuslav Sobotka.

Nechápu, proč lidem někdo nutí euro, když ho nechtějí. Zaplatíme za cizí dluhy

ParlamentíListy.cz požádaly politiky o vyjádření, co si o slovech premiéra Sobotky myslí. Drtivá většina politiků s ním nesouhlasí. Někteří upozorňují, že bychom museli ručit stovkami miliard za krachující státy v rámci evropského záchranného mechanismu ESM či ručit za cizí problémové banky v rámci bankovní unie.  

„Je to premiérův klasický hystericky výkřik, který má strašit lidi. Naši lidé ale euro nechtějí a nechápu, proč jim ho někdo neustále nutí. My jasně říkáme, ze euro nechceme přijmout, protože nechceme ručit za řecké dluhy a špatnou aktivitu bank členských států eurozóny. Pro nás přijmutí eura není výhodné, členství v eurozóně je pro nás maximálně nevýhodné, protože členové eurozóny mají velké ekonomické problémy. Mají velké dluhy. Nikdo nám negarantuje, že bychom v případě přijetí eura, jak chce Sobotka a ČSSD, neplatili dluhy za jižní země EU a dluhy jejich bank. Nejsem ochoten ručit stovky miliard za cizí dluhy. V eurozoně není Británie, Polsko, Švédsko, Dánsko. To, co říká Sobotka je nesmysl,“ řekl ParlamentnímListům předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

„A nikdo nám nezaručí, že se po přijetí eura nezvednou ceny potravin, jak jsme to mohli vidět třeba na Slovensku nebo v Německu. Když nebudeme v eurozóne, neznamená to, že nemůžeme hrát v EU aktivní roli a prosazovat naše rešení zastavení ilegalní migrace a boje proti terorismu. Na to však potřebujeme premiéra, který bude tyto návrhy formulovat, předkládat a prosazovat na Evropske radě a který se domluví aspoň anglicky, což není případ pana Sobotky, bohužel,“ dodal Babiš.

„Premiér Sobotka má pravdu. Ve skutečnosti už na to delší čas nemáme. Měl by to být jeden z prvních kroků nové vlády. Nejenom blázni u nás hlásají protivenství k EU, nýbrž také zástupci cizích zájmů,“ říká čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

„Premiér Sobotka se mýlí už skoro den co den. Našel v tom zřejmě jakési masochistické potěšení. Sebevraždě se rovná přijetí eura za jeho nynějšího kurzu a ostatncíh koloniálních podmínek. Jen blázni a poloblázni jsou dnes ve stisku naduté a impotentní eurokracie. Z Bruselu nám nic dobrého nezavane. Zemi sraženou do kolen politickými amatéry pozvedenem jenom my sami,“ řekl místopředseda KSČM Josef Skála.

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

„Jsem Evropan. V žádném případě nesouhlasím se žádnými bláznivými nápady o referendech o vystoupení z EU. EU potřebujeme. Nicméně musíme být v prvních řadách u reformy Evropské unie. Hlavně v roce 2018 a 2019, kdy v roce 2019 se mění Evropský parlament a zároveň bude nový kabinet Evropské komise. Zároveň na jaře má vystoupit Velká Británie. Myslím, že si to politici ani nikdo kromě MMR příliš neuvědomuje, vidí vše krátkodobě. My musíme být tahouni změn a tahouni ostatních států. V gescích MMR – evropské fondy – tím díky MMR jsme. A my samozřejmě budeme nominovat nového eurokomisaře za ČR. Což už bychom měli plánovat a uvažovat o kandidátech nyní,“ sdělila redakci ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechová z ANO.

„Obecně mohu souhlasit. Naše členství v Evropské unii je důležité nejen z pohledu růstu životní úrovně, ale i z pohledu zajištění bezpečnosti našich občanů. Jen blázen si může myslet, že sami vyřešíme problémy současného světa. Vždy platilo, že v jednotě je síla. Přesto je třeba, aby naše země byla aktivnější a aby tlačila na reformu EU. A to z pohledu větší transparentnosti, demokratičnosti a menší byrokracie. Euro lze přijmout nejen na základní splnění konvergenčního programu, ale i směnného kurzu pod 20 korun za euro a za předpokladu dořešení závazků zemi platících dnes eurem. Nelze připustit, aby naše země platila dluhy a problémy současné eurozóny,“ říká místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

„Pan Sobotka měl již se svými názory dávno přestoupit do TOP 09. Svou stranu takto ostatně dovedl z 20 procent na polovinu. Voličů ani členů ČSSD se na přijetí eura raději nikdy nezeptal, protože se bojí jejich odpovědi,“ myslí si europoslanec a člen grémia ODS Jan Zahradil.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

O našem vystoupení z EU si budeme moci rozhodnout stejně svobodně jako Katalánci o odtržení od Španělska

Podle předsedy poslaneckého klubu Úsvit Marka Černocha se hlavně musíme začít chovat jako suverénní stát a prosazovat zájmy naší země. „Vždy si musíme na prvním místě uvědomit, že jsme Česká republika. Bohužel, Brusel jde čím dál víc cestou nařízení a směrnic – to je špatně. Je důležité tlačit na změnu systému, který dnes v EU funguje. Ale vystoupit z EU bez jasných ekonomických analýz, bez jasného plánu, co bude, by znamenal konec České republiky. To si řekněme narovinu. Takže prosazujme změnu a decentralizaci EU a prosazujme zájmy naší země. To je cesta,“ domnívá se Černoch.

Podle europoslance KDU-ČSL Tomáše Zdechovského je otázka eura dnes otázkou pouze politickou. „Pokud zavést euro, tak na základě diskuse. A u otázky EU mám dlouhodobě jasnou pozici. Vystoupení z EU je jako střelit se při maratonu do nohy hned po pěti kilometrech. Ten, kdo ji nerozumí, bude často propadat mýtům a nesmyslům,“ dodal.

„Již delší dobu pozoruji, že zaměstnavatelské asociace jsou přidruženými členy vlády,“ reagoval místopředseda senátorského klubu ODS Jiří Oberfalzer.

Rozhodnutí o přijetí eura bude podle europoslance Jana Kellera záviset na příští vládě, nikoli na vládě současné. „Ta měla čtyři roky na to, aby v té věci něco udělala. Poslední týden před volbami už to nedožene. O našem vystoupení z EU si budeme moci rozhodnout stejně svobodně jako Katalánci o odtržení od Španělska, o tom není nejmenších pochyb,“ míní Keller.

„Realisté odmítají přijmout euro a chceme zachovat naší národní měnu. Jsem moc ráda, že se pod naší petici proti přijetí eura podepsalo tisíce lidí. Pan Sobotka si může říkat co chce, končí a o všem bude rozhodovat příští Poslanecká sněmovna. Rohodně nebudeme dělat to, co je výhodné pro EU, ale  co je výhodné pro naši zemi. Jsme svébytný národ a my Realisté odmítáme euro přijmout, protože by to ohrozilo ekonomický naše občany a podnikatele, národní měna je i stabilnější v době krize,“ argumentuje poslankyně Realistů Jana Hnyková.

„Hazardováním s Českou republikou je naopak Sobotkova snaha dovléct nás do tvrdého jádra a eurozóny. Opakovaně vyzývám vládu, aby pro Českou republiku dojednala minimálně výjimku na zavedení eura a na migrační a azylovou politiku,“ říká předseda Svobodných Petr Mach.

EU jako svazek suverénních států ano. Unie podle představ paní Merkelové a pana Macrona ani náhodou

Podle poslance TOP 09 Františka Laudáta bychom se vystoupením z EU dostali do obrovského vakuaa. „Na stole by mohla být, zdůrazňuji mohla být i další existence ČR jako samostatného státu. Svět je divoký, v přechodové fázi a nikdo neví, kam se všechno vrtne. Ekonomicky by vystoupení z EU byla katastrofa. Jen diletanti nám mohou namlouvat, že by byznys zůstal ve stávajícím stavu. Podívejte se na ochranářské tendence ve světě, na výroky Macrona. A bude hůř. Co se týká eura, otočím dosavadní výroky. ČR je na euro připravená, ale je otázkou, jak je pro nás připraveno euro. Mělo by ve vlastním zájmu přijmout bailing out (zákaz výpomoci) a vyřešit kvantitativní uvolňování včetně likvidace vydaných nekrytých peněz. V USA je už teď postupně stahují a vědí proč. Potom pro nás euro bude super, asi jako kdybychom před lety přistoupili k západoněmecké marce,“ vysvětll Laudát.

„To že pan Sobotka řekl? Jaké blázny a poloblázny měl asi na mysli? Osobnosti jako Václav Klaus starší  anebo ekonomka Markéta Šichtařová? Mohu ostatně jmenovat desítky jiných respektovaných odborníků, kteří varují před neuváženým zavedením eura a připouštějí odchod z EU. Pan premiér mi vedle nich připadá jako ‚myš, která řvala‘. Mohu-li přidat své stanovisko, potom euro ano, když to pro nás bude výhodné a když tato vymyšlená měna prokáže stabilitu a udržitelnost. Zatím to tak nevypadá. Co se týká členství ČR v Unii, platí to samé jako pro euro. Osobně bych si přál zůstat. Ovšem nikoliv se současnou Evropskou komisí a s Lisabonskou smlouvou. Jinak řečeno – EU jako svazek suverénních států ano. Unie podle představ paní Merkelové a pana Macrona – ani náhodou,“ uvedl poslanec ANO Zdeněk Soukup.

„Vystoupení ne, to má Sobotka pravdu, ale na euro nejsme připraveni,“ reagoval poslanec Bronislav Schwarz, který kandiduje za SPO.

„Pan premiér Sobotka je eurofanatik, to o něm víme dlouho. Naprosto s nim ohledně brzkého přijetí eura nesouhlasím. Česká koruna nám nepřekáží, není důvod ji pohřbívat a místo ni adoptovat problematické euro. Nechci, aby česky daňový poplatník ručil za dluhy, které nasekaly jiné státy. Eurozóna není zdravý ekonomický projekt, do kterého bychom měli spěchat. Nechci ani patřit do tvrdého integračního  jádra. Už teď je hloubka a míra integrace a centralizace EU přehnaná, už teď je demokratický deficit EU obrovský. Potřebovali bychom pravý opak, než prohlubovaní a utužování evropské integrace,“ říká poslanec a ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

„Deset let tady chodí někteří lidé a věští zhroucení eura a zhroucení EU. Ani jedno se nestalo. Euro je plně funkční a k EU lze mít řadu výhrad, ale je to náš pevný ekonomický prostor, se kterým je spjato 80 procent výkonu české ekonomiky. Vystoupení z EU by mělo v případě ČR fatální následky na životní úroveň každého občana. Naším cílem musí být zlepšit EU a být připraveni na euro ve chvíli, kdy to pro české občany bude výhodné,“ myslí si poslankyně ČSSD Vlasta Bohdalová.

Abychom konečně také my vydírali euroblbce v Bruselu…

„Jsem tedy možná poloblázen až blázen. Ale toto označení zvláště od našeho pana premiéra beru spíše jako pochvalu. Přestože uznávam, že zmíněný krok by přinesl i problémy. Jenže je potřebné dát je na misky vah a poměřit s těmi, co členství přináší. Ale to se těm, co v byrokratických orgánech EU vidí hlavně solidní šolich s neskutečnými doživotními výsluhami, nikdy chtít nebude. Sorry jako,“ uvedl poslanec Jiří Koskuba, který vystoupil z ČSSD.

„Urychlené přijetí eura je móda eurohujerů. Samozřejmě, že řadě výrobních podniků a obchodníků by to  zlepšilo jejich zisky, ale to je asi to poslední co česko-moravského občana zajímá. S eurem není třeba spěchat, protože současná evropská hospodářská konjunktura je jenom dočasná, přičemž dočasnost má dnes střední hodnotu asi 4 - 7 let, jak si myslí někteří lidé, kteří si myslí, že rozumí eurokeťasení a euroinvestování. Kromě toho bude EU procházet v následujících letech ještě většími politickými (a tím i hospodářskými) turbulencemi, takže není kam spěchat. Proč se bojí zeptat občanů zda euro chtějí, nebo ne? Bojí se snad, že by si lidé připomněli, jak se nám před vstupem do EU lhalo? Otázka vystoupení z EU? Dnešní EU není tou EU, do které jsme kdysi vstupovali. Dnes to je firma vedená stupidy ze SRN a Francie a jejich podržtašky,“ uvedl senátor Jaroslav Doubrava.

„Kdo dnes chce na politické scéně vystoupení z EU, respektive referendum o tom, ve skutečnosti říká: Chceme, aby nám dali občané mandát k vydírání, abychom řekli Bruselu: Vy sralbotkové, berte na vědomí, že z Lisabonské smlouvy odstupujeme od článku A, B, C až Z. A z nekonečného množství nařízení EU rušíme tyhle a části těchto, a tenhle odstavec tohoto blbého EU nařízení. Pokud ne, tak si můžete… no víte, co? Czechxit. Čili referendum o EU je prostředek vydírání. Abychom konečně také vydírali my euroblbce v Bruselu. Také musíme zazdít zaživa za hrází bezfunkčnosti eurohujery v ČR. V bezpečnostní oblasti nám EU může nabídnout jenom nic nebo ho…ro vysoká jsi… EU není schopna ochránit vnější hranice, není schopna v západních státech zlikvidovat islámské nátlakové zóny, nejsou schopni vykopnout z EU nelegální migranty. Čili čert vem bezpečnostní politiku EU, když neexistuje. Z tohoto pohledu si jenom občan Sobotka cintal eurohujerskou pentli, aby ho podrbala teta Merkelová na břiše,“ dodal Doubrava.

„Přijetí eura nepovažuji za téma dne a ani za téma pro blížící se volby. Otázka horizontu a vůle k přijetí eura je stále otevřená a souvisí i s dalším vývojem v eurozóně. S tím bude souviset i postoj veřejnosti k dané problematice. Výroky premiéra je třeba vnímat v kontextu jeho dlouhodobých postojů, reflektujících strategické zájmy českého průmyslu, hospodářství a budoucího ekonomického rozvoje země. Nicméně v současné době pro tento směr není dostatek politické vůle a veřejné podpory. Tuto realitu je třeba vnímat a akceptovat,“ říká poslanec ČSSD Richard Dolejš.

Politická mrtvola za zlatými mřížemi blázince

„Lidé žijící svůj život v izolaci za zlatými mřížemi svého blázince považuji všechny venku za ty opravdové blázny. Problémem pana Sobotky je, že cely svůj život prožil v izolaci politických funkcí daleko od názoru lidí z ulice. O co horší, on se i bojí zeptat ve všeobecném referendu na jejich názor!“ říká poslanec KSČM Leo Luzar.

„Myslím, že Slávek má právo na názor. I já jsem hlasoval pro vstup do EU jako většina z nás. Dnes o unii přemýšlím a nevím, jak bych hlasoval. A cítím, že přijetím eura ztratíme poslední část samostatnosti,“ říká poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„…a taky je tu řada bláznů a plobláznů, kteří si přejí vstoupit do dluhové unie a ručit za neuvěřitelné a nikdy nesplatitelné závazky jižních států eurozóny,“ reagoval senátor ODS Tomáš Jirsa.

„Eurohujerismus pana Sobotky je znám, a proto mě jeho výroky neudivují, ale proč se věnovat politické mrtvole? Do voleb snad jako dosluhující premiér už nic nepokazí, a co bude po volbách?  Možná zůstane poslancem, možná mu najdou teplou trafiku v Bruselu, ale já spíše doufám, že kauza OKD bude znovu oživena a on bude mít zcela jiné starosti než plakat svoje nesmysly. Ten člověk žije zcela mimo realitu,“ říká poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.

„Já to zase vnímám tak, že ekonomickou sebevraždou by pro nás za současné situace bylo právě přijetí eura. A že tu máme řadu bláznů a polobláznů, kteří chtějí za každou cenu v EU zůstat, i kdyby se nevzpamatovala a dál kráčela přímou cestou do záhuby,“ říká poslanec Realistů Martin Lank.

Titanic. Prazvláštní představa Sobotky o demokracii

„Pan Sobotka má pravdu asi tak, jako by měl pravdu topící se na Titaniku: ‚musím se pevně držet lopaty‘. Opustit Titanic, kterým je Brusel se svými komisaři a Junckerem na kapitánském můstku, je naše jediná záchrana, byť bychom chvíli strádali v záchranném člunu. Nejvyšší čas rozhlédnout se po tom člunu, a ne se držet lopaty!“ říká kandidát SPD do sněmovny Petr Trombik.

„Nevidím žádný racionální důvod pro přijetí eura. Česká koruna nám vyhovuje a měnovou politiku lze upravovat a nastavovat pro potřeby našeho hospodářství, což by v případě přijetí eura nebylo možné. Navíc euro spolu nese i další závazky například v podobě krytí (nejen) řeckého dluhu. Velice podstatná je i skutečnost, že euro je projekt především politický a jeho přijetí by vedlo k dalšímu omezení suverenity našeho státu. Podobná je situace s jádrem EU. Nikdo dosud přesně nedefinoval jeho parametry z něho plynoucí výhody a nevýhody, snad s výjimkou další užší integrace, kterou pokládám za další ztrátu možnosti o sobě rozhodovat, a proto s ní zásadně nesouhlasím. A pokud jde o případné vystoupení z EU, jde o názor zcela legitimní. Označovat jeho nositele za ‚blázny‘, svědčí o prazvláštní představě pana Sobotky o demokracii,“ říká kandidát do sněmovny za ODS Tomáš Vaněk.

„Definitivně končící premiér v komatu Sobotka se prostě snaží ještě připoutat ČR k EU co nejvíce. Je to další ukázka ignorace občanů a pohrdání jimi, což od Sobotky není nic nového. Tématu přijetí Eura by v každém případě měla předcházet podrobná, důsledná a důkladná diskuze v široké veřejnosti. Po té by mělo následovat referendum občanů o setrvání v Evropské unii. Přesně tak, jak to navrhuje naše hnutí Referendum o EU. Hnutí Referendum je ale radikálně proti přijetí Eura. Euro není primárně nástroj finanční, ale je to hlavně politický nástroj Německa a Francie, jak ovládat zbytek menších členských států EU. Tyto volby jsou asi poslední, kdy občané mohou rozhodnout o naší budoucnosti, o našem členství a nečlenství v EU, o přijetí eura. Prohlášení Bohuslava Sobotky jen dokládá to, že v tomto našem tvrzení vůbec, ale vůbec nepřeháníme.  Být co nejblíže jádru unie nám nebude vůbec nic platné. Díky za zády občanů přijaté Lisabonské smlouvě nás vždycky přehlasují a naše zájmy hájit nebudou. Blázen je tady jedině ten, kdo prolhanému premiérovi Sobotkovi ještě něco věří. Vzpomeňte si na minulé volby,“ uvedl poslanec Karel Fiedler kandidující za hnutí Referendum o EU.

„Je skutečnou ironií, že takto se vyjadřuje premiér a nedávno i předseda ČSSD, tedy té strany, která se o konkurenceschopnost, suverenitu a autoritu ČR na mezinárodním poli, ať už v politickém nebo ekonomickém slova smyslu starala a stará již 27 let skutečně v uvozovkách. Realitu v nímáme všichni – ve mzdách, v úrovni vzdělávání, v pseudosociální politice. Takže, pane premiére, i díky vám na euro země rozhodně připravena není a bude nutné nemluvit, ale skutečně pracovat, aby jednou byla. Pokud jde o ‚blázny‘ a EU, tak pokud se EU nevzpamatuje a velmi rychle nezreformuje, pak si troufám tvrdit, že ‚bláznů‘ bude přibývat geometrickou řadou stále vyšší rychlostí a to,bohužel, na extremistických okrajích politického spektra napříč celou EU. Podle toho, co se děje, mám pocit, že rozpad EU v její současné podobě je hlavní, neuměle utajovanou ambicí takzvaných evropských politických elit. Na druhou stranu lepší rozpad EU než reálná hrozba válečného konfliktu nebo přeměny na Evropskou islámskou unii. Takže je otázkou, kdo je vlastně ‚onen blázen‘,“ uvedl poslanec ANO Bohuslav Chalupa.

Ing. Bohuslav Chalupa

  • BPP
  • kanidát do Senátu ve volebním obvodě č.60 Brno-město
  • kontrolní výbor

„Náš premiér už má mandát jen na týden. Euro a tak dále bude muset řešit zcela jiná garnitura,“ reagoval senátor ODS Jaroslav Zeman.

„Česká republika by měla zůstat členem EU a euro přijmout, neboť se k tomu zavázala při přistoupení k EU, a to v době, kdy to bude pro ČR výhodné,“ říká senátor ČSSD Vladimír Plaček.

„Jsem pro využívání obnovitelných zdrojů. Tyto ale dávají energii nárazově. Atomové elektrárny kompenzují výkyvy. Podpisem Lisabonské smlouvy se EU rozdělila na státy přikazující a státy, které musí poslouchat. S tímto stavem nesouhlasím,“ říká poslanec SPD Jaroslav Holík.

„Nejsem blázen, ani poloblázen,“ reagoval senátor ODS Jiří Burian.

Premiér Bohuslav Sobotka řekl již v polovině května na sněmu Hospodářské komory, že by se mělo určit datum přijetí eura, abychom nezůstali mimo hlavní proud evropské integrace, protože dle Sobotky budou prezident Francie Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová směřovat k větší integraci eurozóny. Předseda Senátu Milan Štěch řekl, že Česká republika euro potřebuje, protože to je prý stabilizační měna. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špína se valí už i s konkrétními jmény. Poslanec Kolovratník a jeho praktiky v Pardubickém kraji poprvé veřejně

5:40 Špína se valí už i s konkrétními jmény. Poslanec Kolovratník a jeho praktiky v Pardubickém kraji poprvé veřejně

Není to tak dávno, co po čtyřech letech opustil hnutí ANO. Starosta města Chrast Vojtěch Krňanský pr…