Šedivý: Diskuse o zbraních pro Ukrajinu není v NATO tématem

02.02.2015 15:11

Ukrajinská krize a reakce Severoatlantické aliance na nynější vývoj bude jedním ze zásadních témat čtvrteční schůzky ministrů obrany zemí NATO v Bruselu. Přesto si český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý nedovede představit, že by se ministři mohli bavit o možnosti aliančních dodávek zbraní vládě v Kyjevě. NATO jako takové podle diplomata totiž zbraně nedodává, případné dohody nebo obchody se zbrojním materiálem jsou vždy záležitostí jednotlivých členských zemí. Informuje o tom ČTK.

Šedivý: Diskuse o zbraních pro Ukrajinu není v NATO tématem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý

"V alianci to absolutně není téma. NATO nevyváží zbraně, nepřeprodává zbraně, nedaruje zbraně," zdůraznil diplomat. Aliance jako taková navíc v zásadě žádné zbraně nevlastní. Společným majetkem jsou letouny AWACS, určité množství bezpilotních sledovacích prostředků a počítačové komunikační systémy. 
    
NATO ukrajinskou vládu v jejím konfliktu s proruskými separatisty na východě země podporuje finančně. Několik svěřeneckých fondů, o jejichž zřízení rozhodl loňský summit ve Walesu, má pomáhat s reformami systémů velení a řízení, logistiky či kybernetickou obranou nebo návraty veteránů do civilního života. 
    
Rozhodování o materiální podpoře třetí zemi je vždy individuálním rozhodnutím členských zemí, zdůraznil český diplomat. "To je záležitost jednotlivých spojenců a jejich dvoustranných dohod s případnými příjemci," vysvětlil Šedivý. Připomněl, že obchody se zbraněmi mají vždy mnoho různých technických, ale také právních a politických aspektů, které chce každá členská země řešit individuálně. 
    
Země NATO se o podobných krocích mnohdy ani navzájem neinformují. Podle Šedivého se spojenci v případě Ukrajiny doposud drželi principu dodávat pouze "nesmrtící" materiál. 
    
V některých členských zemí NATO nyní debata o podpoře Kyjeva dodávkami zbraní sílí poté, co separatisté podporovaní Ruskem odmítli loňskou dohodu z Minsku a na východě země začaly tvrdé boje. "Je také nutné brát v úvahu, že Moskva dodala v posledních týdnech separatistům stovky kusů těžké techniky - tanky, obrněná vozidla, dělostřelectvo, raketomety a zásobuje je municí," dodal Šedivý. Ke změně postoje se podle amerických médií kloní řada politiků v USA, prezident Barack Obama o případné zbrojní pomoci ale dosud nerozhodl. 
    
Pro podobný postup se podle listu The New York Times vyslovil také vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Philip Breedlove. "Nemluvil za alianci. To byl jeho názor z pozice velitele amerických sil v Evropě," upozornil dnes Šedivý. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: bra, čtk

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Růžička: Nesmíme opomenout oprávněné potřeby českých dětí

17:51 Senátor Růžička: Nesmíme opomenout oprávněné potřeby českých dětí

Projev na 26. schůzi Senátu 24. června 2022 k zákonu o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s…