Šedivý: Diskuse o zbraních pro Ukrajinu není v NATO tématem

2. 2. 2015 15:11

Ukrajinská krize a reakce Severoatlantické aliance na nynější vývoj bude jedním ze zásadních témat čtvrteční schůzky ministrů obrany zemí NATO v Bruselu. Přesto si český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý nedovede představit, že by se ministři mohli bavit o možnosti aliančních dodávek zbraní vládě v Kyjevě. NATO jako takové podle diplomata totiž zbraně nedodává, případné dohody nebo obchody se zbrojním materiálem jsou vždy záležitostí jednotlivých členských zemí. Informuje o tom ČTK.

Šedivý: Diskuse o zbraních pro Ukrajinu není v NATO tématem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý
reklama

"V alianci to absolutně není téma. NATO nevyváží zbraně, nepřeprodává zbraně, nedaruje zbraně," zdůraznil diplomat. Aliance jako taková navíc v zásadě žádné zbraně nevlastní. Společným majetkem jsou letouny AWACS, určité množství bezpilotních sledovacích prostředků a počítačové komunikační systémy. 
    
NATO ukrajinskou vládu v jejím konfliktu s proruskými separatisty na východě země podporuje finančně. Několik svěřeneckých fondů, o jejichž zřízení rozhodl loňský summit ve Walesu, má pomáhat s reformami systémů velení a řízení, logistiky či kybernetickou obranou nebo návraty veteránů do civilního života. 
    
Rozhodování o materiální podpoře třetí zemi je vždy individuálním rozhodnutím členských zemí, zdůraznil český diplomat. "To je záležitost jednotlivých spojenců a jejich dvoustranných dohod s případnými příjemci," vysvětlil Šedivý. Připomněl, že obchody se zbraněmi mají vždy mnoho různých technických, ale také právních a politických aspektů, které chce každá členská země řešit individuálně. 
    
Země NATO se o podobných krocích mnohdy ani navzájem neinformují. Podle Šedivého se spojenci v případě Ukrajiny doposud drželi principu dodávat pouze "nesmrtící" materiál. 
    
V některých členských zemí NATO nyní debata o podpoře Kyjeva dodávkami zbraní sílí poté, co separatisté podporovaní Ruskem odmítli loňskou dohodu z Minsku a na východě země začaly tvrdé boje. "Je také nutné brát v úvahu, že Moskva dodala v posledních týdnech separatistům stovky kusů těžké techniky - tanky, obrněná vozidla, dělostřelectvo, raketomety a zásobuje je municí," dodal Šedivý. Ke změně postoje se podle amerických médií kloní řada politiků v USA, prezident Barack Obama o případné zbrojní pomoci ale dosud nerozhodl. 
    
Pro podobný postup se podle listu The New York Times vyslovil také vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Philip Breedlove. "Nemluvil za alianci. To byl jeho názor z pozice velitele amerických sil v Evropě," upozornil dnes Šedivý. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bra, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To by byl konec. Hamáček o nouzovém stavu. S Richterovou odsoudili Rusko

13:07 To by byl konec. Hamáček o nouzovém stavu. S Richterovou odsoudili Rusko

Terezie Tománková v nedělní Partii televize Prima přivítala ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a mí…