Šedivý: Diskuse o zbraních pro Ukrajinu není v NATO tématem

02.02.2015 15:11

Ukrajinská krize a reakce Severoatlantické aliance na nynější vývoj bude jedním ze zásadních témat čtvrteční schůzky ministrů obrany zemí NATO v Bruselu. Přesto si český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý nedovede představit, že by se ministři mohli bavit o možnosti aliančních dodávek zbraní vládě v Kyjevě. NATO jako takové podle diplomata totiž zbraně nedodává, případné dohody nebo obchody se zbrojním materiálem jsou vždy záležitostí jednotlivých členských zemí. Informuje o tom ČTK.

Šedivý: Diskuse o zbraních pro Ukrajinu není v NATO tématem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý

"V alianci to absolutně není téma. NATO nevyváží zbraně, nepřeprodává zbraně, nedaruje zbraně," zdůraznil diplomat. Aliance jako taková navíc v zásadě žádné zbraně nevlastní. Společným majetkem jsou letouny AWACS, určité množství bezpilotních sledovacích prostředků a počítačové komunikační systémy. 
    
NATO ukrajinskou vládu v jejím konfliktu s proruskými separatisty na východě země podporuje finančně. Několik svěřeneckých fondů, o jejichž zřízení rozhodl loňský summit ve Walesu, má pomáhat s reformami systémů velení a řízení, logistiky či kybernetickou obranou nebo návraty veteránů do civilního života. 
    
Rozhodování o materiální podpoře třetí zemi je vždy individuálním rozhodnutím členských zemí, zdůraznil český diplomat. "To je záležitost jednotlivých spojenců a jejich dvoustranných dohod s případnými příjemci," vysvětlil Šedivý. Připomněl, že obchody se zbraněmi mají vždy mnoho různých technických, ale také právních a politických aspektů, které chce každá členská země řešit individuálně. 
    
Země NATO se o podobných krocích mnohdy ani navzájem neinformují. Podle Šedivého se spojenci v případě Ukrajiny doposud drželi principu dodávat pouze "nesmrtící" materiál. 
    
V některých členských zemí NATO nyní debata o podpoře Kyjeva dodávkami zbraní sílí poté, co separatisté podporovaní Ruskem odmítli loňskou dohodu z Minsku a na východě země začaly tvrdé boje. "Je také nutné brát v úvahu, že Moskva dodala v posledních týdnech separatistům stovky kusů těžké techniky - tanky, obrněná vozidla, dělostřelectvo, raketomety a zásobuje je municí," dodal Šedivý. Ke změně postoje se podle amerických médií kloní řada politiků v USA, prezident Barack Obama o případné zbrojní pomoci ale dosud nerozhodl. 
    
Pro podobný postup se podle listu The New York Times vyslovil také vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Philip Breedlove. "Nemluvil za alianci. To byl jeho názor z pozice velitele amerických sil v Evropě," upozornil dnes Šedivý. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: bra, čtk

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Párování.

Probíhá párování koalice a opozice? Pokud ano, nejsou potom "obstrukce" jen divadlem pro voliče a opozice to koalici hodně usnadňuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaplatíte 150 Kč, Stardance si pořád nepustíte. Srovnání ČT s Voyo, iPrima nebo HBO Max

7:25 Zaplatíte 150 Kč, Stardance si pořád nepustíte. Srovnání ČT s Voyo, iPrima nebo HBO Max

Málo obsahu za hodně peněz – tak se jeví v porovnání s konkurenčními službami nabídka filmů, seriálů…