Sedmisté výročí narození Karla IV. náležitě ocení čtenáři. Velký přehled nových titulů

13. 5. 2016 7:22

Karel IV., první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, patří k nejproslulejším vládcům a panovníkům naší historie. K výročí jeho narození, 14. května 1316, přistoupila řada nakladatelství s výraznou péčí. Na knižní pulty se tak dostává mnoho novinek, i oprášených, renomovaných titulů z historie.

Sedmisté výročí narození Karla IV. náležitě ocení čtenáři. Velký přehled nových titulů
Foto: Archiv
Popisek: Karel IV.
reklama

Jimi bychom mohli začít. Za jedno z nejcennějších děl lze považovat Historii života velkého vladaře profesora Františka Kavky. Monografie, poprvé vydaná v roce 1998, je zdařilým pokusem o komplexní zachycení života i doby Karla IV. od jeho politických počátků v severní Itálii až po jeho diplomatickou cestu do Francie na sklonku života. Kavka v ní barvitým způsobem líčí nejen Karlovu zahraniční politiku jako římského císaře, ale zároveň se věnuje i jeho způsobu vykonávání vlády a reprezentace moci v Českém království. V této souvislosti je nutné připomenout i dvousvazkových cyklus Vláda Karla IV., který v roce 2009 připravilo Karolinum. Nakladatelství XYZ připravilo z Kavkova pera ještě titul Královské sňatky, jenž se zabývá osudy potomků a cestou k výběru manželek. Zde připomeňme i loňské vydání Císař a synové znalce Josefa Bernarda Prokopa.

Pohledů, jimiž lze Karlovu dobu pozorovat a popisovat, je mnoho. Památná místa tehdy a dnes od Fragmentu mapují vladařův život nejen z hlediska historických událostí, ale kniha nás podle anotace zavede na místa, kde Karel IV. pobýval, a seznámí nás s tím, jak vypadají dnes. Připravil ji historik Jiří Martínek. Očima Jana A. Nováka je Karel IV. "mystik a čaroděj“, Jaroslav Čechura se zabývá tématem dvojvládí v knize Karel IV. Na dvojím trůně.

Poutavě se sedmistému výročí věnoval Jan Tomáš a nakladatelství Baset. Kniha o Karlu IV. zachycuje příběh člověka, který jako malé dítě byl vyrván z matčina náručí, uvržen do sklepního vězení a posléze odvezen do daleké ciziny. Jako urozený jinoch se pouštěl do pochybných dobrodružství, „dal se na cestu hříchů mládí“, jak cudně poznamená kronikář, vedl nezřízený sexuální život, jehož sám papež musel napomínat za výstřední a příliš švihácké oblékání a přemrštěnou náklonnost dámským půvabům. Postupně se však stává vyzrálým a obratným charismatickým politikem, spoluurčujícím po třicet let osudy středověké Evropy, ale i budovatelem na svou dobu vskutku nevšedního formátu.

K mladým lidem a novým trendům zamířila Edika s románem - komiksem Karel IV. - Pán světa. Autoři Matyáš Namai, Zdeněk Ležák, Martin Pospíšil a Jonáš Ledecký se s látkou popasovali statečně. Textovou část knihy doprovodil ryze kreslený příběh s rozsahem šedesáti stran. Tato část sleduje proměnu Karla IV. z malého bezbranného dítěte po nejmocnějšího muže tehdejšího světa.

Nejlepší a s přehledem nejdražší na konec: Vita Caroli Quarti. Unikátní publikace, která vznikla k opakovaně zmíněnému výročí, přináší v jednom svazku původní latinský text, vynikající český překlad od Rudolfa Mertlíka i doprovodnou studii historika Tomáše Borovského. „Můžete se tak přenést se do doby Karla IV. a detailně si vychutnat jedno z předních děl vrcholného středověku," uvádí CPress. Titul je určen skutečným znalcům, jeho cena je necelé dva tisíce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Klaus ml. myl hlavy poslancům: Vy to kritizujete, a zároveň to chcete přijmout? Jde o zlepšovák z Bruselu

21:28 VIDEO Klaus ml. myl hlavy poslancům: Vy to kritizujete, a zároveň to chcete přijmout? Jde o zlepšovák z Bruselu

„Necítíte se lehce schizofrenně?“ obrátil se na poslance šéf Trikolóry Václav Klaus ml. a vyčetl jim…