Šéf BIS Koudelka se chce otevřít veřejnosti a slibuje ochranu proti terorismu

18.08.2016 13:10

Nový ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka ujišťuje, že pod jeho vedením udělá služba maximum pro ochranu před teroristickými útoky. Plánuje také přijímat nové lidi, komunikovat s veřejnost a vysvětlovat jí činnost BIS. Pozornost chce věnovat i mezinárodní spolupráci s jinými službami. Koudelka to napsal ve svém textu zveřejněném na webových stránkách BIS.

Šéf BIS Koudelka se chce otevřít veřejnosti a slibuje ochranu proti terorismu
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS

"Chci celou naši veřejnost ujistit, že pod mým vedením - stejně jako za mého předchůdce Jiřího Langa - udělá Bezpečnostní informační služba maximum, aby náš stát a jeho občany ochránila před nebezpečím teroristických útoků," napsal Koudelka.

Rozhodnutí vlády posílit rozpočet BIS mu podle jeho vyjádření umožňuje preferovat nábor nových, perspektivních lidí a položit důraz na rozšíření a posílení zpravodajských operačních týmů. Uvádí také, že vláda službě již dříve schválila spolupráci se 106 službami 67 zemí. Poměrně časté jsou podle něj kontakty s asi 70 službami, a to zejména zemí NATO a EU. "V loňském roce jsme od zahraničních partnerů přijali více než 8100 zpráv a na oplátku jsme jim předali téměř 1500 depeší a dokumentů," uvedl nový ředitel BIS.

Za prioritu považuje i vztah BIS s veřejností. Je podle něj potřeba odstraňovat rozpor mezi povahou práce tajné služby a zájmem veřejnosti. "Jsme placeni daňovými poplatníky, kteří mají právo vědět - alespoň obecně a ve srozumitelných konturách - jak pracujeme a jaké jsou naše výsledky. Bez podpory veřejnosti se v mnoha případech neobejdeme," míní Koudelka.

BIS bude i nadále aktivní v kontrašpionáži i v ochraně strategických ekonomických zájmů státu. "Dobře vím, že některé cizí zpravodajské služby chtějí ovlivňovat náš veřejný život a politickou scénu, chtějí získat špičkové technologie a výsledky vědeckého výzkumu," napsal.

Nového šéfa BIS uvedl do funkce premiér Bohuslav Sobotka 15. srpna. Koudelka nahradil Jiřího Langa, který na začátku června po 13 letech ve funkci požádal o odvolání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez souhlasu rodiny. ,,Vystrčilův” profesor. Sesazení Zemana: Co neřekli

6:21 Bez souhlasu rodiny. ,,Vystrčilův” profesor. Sesazení Zemana: Co neřekli

Znal prezident obsah odpovědí nemocnice senátorům? A schválili podání zprávy Miloš Zeman nebo jeho r…