Šéf ČEZu o drahých obnovitelných zdrojích a postoji Němců a EU

14.02.2014 9:12

Dosavadní evropská energetická politika byla chybná a vedla k tomu, že cena elektřiny v Evropě je nyní dvakrát vyšší než v USA. Po započtení všech nákladů, včetně veškeré podpory obnovitelných zdrojů, stojí jedna megawatthodina elektřiny v Česku přes 70 eur, v Německu 100 eur. O vítězi tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně se nerozhodne letos, ale až v příštím roce. V rozhovoru pro páteční Právo to uvedl generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš.

Šéf ČEZu o drahých obnovitelných zdrojích a postoji Němců a EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš

Anketa

Jste pro navýšení podílu obnovitelných zdrojů elektřiny?

1%
hlasovalo: 5759 lidí

Evropskou energetickou politiku označil za špatně nastavenou s tím, že systém by měl být založen na jediném cíli, a to na redukci skleníkových plynů. Nicméně podporu výroby z obnovitelných zdrojů budou prosazovat podle něj hlavně Němci. „Také si myslí, že dotace budou kompenzovat vývozem technologiií obnovitelných zdrojů. O co více bude stát elektřina, o to výhodnější má být export větrných elektráren a solárních panelů. O žádných takových analýzách jsem ale neslyšel.“

Na otázku, jaký má názor na to, že premiér Sobotka nedávno řekl, že vláda nechce poskytnout ČEZu garanci cen pro připravované nové bloky Temelína, upozornil, že nyní se elektřina na burze obchoduje za 38 eur za megawatthodinu. Za tuto cenu prý není nikdo schopen po započtení všech nákladů vyrábět. „Elektřina ve skutečnosti stojí mnohem více. Když k tomu připočtete veškerou podporu obnovitelných zdrojů, stojí v Česku přes 70 eur za megawatthodinu a v Německu 100 eur.“

Trh je tak pokřivený, že se nyní nedá rozhodnout o žádné investici do jakéhokoli typu elektrárny. Stát jako tvůrce pravidel by proto měl umožnit, aby se jakákoli elektrárna postavila. „Bez toho žádné nové elektrárny nevzniknou a životnost těch starých skončí.“

Jak nakonec dopadne stavba nových bloků Temelína, rozhodne podoba evropské energetické politiky a její překlopení do české energetické politiky. „Až z toho vzejdou debaty o tom, kdy bude potřeba třetí a čtvrtý blok Temelína. V jiném pořadí to udělat nelze.“

Generální ředitel ČEZu si myslí, že všechny čtyři nové bloky JE Temelín budou postaveny a uvedeny do provozu. „S jistotou ovšem nemohu říci kdy,“ podotkl. S tím, že pokud o vítězi tendru na dostavbu Temelína vůbec ČEZ rozhodne, nebude to určitě letos, ale až příští rok.

Na otázku, zda dokáže odhadnout, jaké budou ceny elektřiny pro domácnosti v příštím roce, podotkl, že nejpravděpodobnější variantou je stagnace cen.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už neočkujte.“ Zoufalství a mlčení po propadu porodnosti. Už nelze přehlížet

19:36 „Už neočkujte.“ Zoufalství a mlčení po propadu porodnosti. Už nelze přehlížet

Dva roky po sobě poklesl v Česku počet narozených dětí přibližně o deset tisíc, což činí úbytek zhru…