Šéf NATO: Vztahy s Ruskem nejhorší od Studené války. Vinou Ruska

14.06.2021 10:32

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na jednání v Bruselu popsal situaci ve světě. Naše vztahy s Ruskou federací jsou nejhorší od konce studené války. Vinou Ruska, oznámil Stoltenberg. A pokud jde o Čínu....

Šéf NATO: Vztahy s Ruskem nejhorší od Studené války. Vinou Ruska
Foto: Repro ČT24
Popisek: Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Lídři zemí NATO jednají o budoucnosti aliance. Česko zastupuje prezident Miloš Zeman. Bruselské rokování zahájil generální tajemník největšího vojenského uskupení na světě Jens Stoltenberg,

Anketa

Je korektní, jak Andrej Babiš nadává Pirátům kvůli migraci?

97%
2%
hlasovalo: 25035 lidí

„Budeme diskutovat o zásadních tématech. Např. o Rusku a našich vztazích s Ruskem. Vztahy s Ruskem, jsou na nejnižší úrovni od studené války. Je to kvůli agresivnímu chování Ruska a doufám, že spojenci NATO potvrdí naši silnou pozici vůči Rusku. ... Také se těšíme na vystoupení amerického prezidenta Joe Bidena před jeho setkáním s ruským prezidentem Putinem,“ prohlásil Stoltenberg. Jeho projev vysílala Česká televize.

Konstatoval, že ruská agrese se plně projevila proti Gruzii i NATO, ale také u otrav lidí prováděných na územní členských zemí NATO a na kybernetických útocích proti členským státům NATO.

„Ještě bych chtěl uvést, že jsme jednotní. To je náš nejdůležitější vzkaz Rusku,“ rozezněl tamtamy Stoltenberg směrem do Moskvy.  

„Další téma je Čína. Snažíme se navázat na možné společné zájmy, jako je kontrola zbraní a boj proti klimatické změněn. Každopádně, navyšování vojenské kapacity Číny a agresivní chování představují výzvy pro naši bezpečnost. Výzvy, které musíme řešit společně,“ pokračoval Stoltenberg.

Současně si prý uvědomuje, že Čína nesdílí západní hodnoty a působí proti různým demokratickým zemím i proti svým vlastním lidem, které často sleduje.

S Ruskem i s Čínou je podle Stoltenberga třeba vést dialog.

„Nevstupujeme do nové studené války. Čína není naším nepřítelem, ale musíme společně řešit výzvy, které představuje Čína pro naši bezpečnost,“ pokračoval.

Ocenil, že členské země NATO v posledních letech zvyšovaly výdaje na obranu. „260 miliard dolarů bylo alokováno na obranu,“ pochvaloval si s tím, že v investicích je třeba i nadále pokračovat, aby NATO dokázalo využít svých technologických předností a jako celek ukázalo, že v globálním světě je stále silným společenstvím.

Summit aliance podle něj musí řešit i otázku globálního oteplování.

„Poprvé v historii NATO musíme učinit pro naši alianci zásadní téma z propojení naší bezpečnosti a ekologie,“ uvedl generální tajemník NATO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zrůdný nápad z ministerstva“ – jde o děti. Žádné přirovnání není moc silné, zní z Trikolóry

21:20 „Zrůdný nápad z ministerstva“ – jde o děti. Žádné přirovnání není moc silné, zní z Trikolóry

Zrůdnost rozdělování školáků, nesmyslná premisa, že neočkování tvoří nebezpečí a zbavování se odpově…