Šéf OECD: Vaše školy neumí připravit absolventy na praxi

30.03.2014 15:55

České univerzity nejsou schopné svým studentům předat dovednosti, které budou ve své práci potřebovat. V rozhovoru, zveřejněném na webu České televize, to uvedl generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría. Naznačil také, že Česko by mělo více sázet na prorůstová opatření.

Šéf OECD: Vaše školy neumí připravit absolventy na praxi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Podle tajemníka už naše země ztratila výhodu levné pracovní síly. Proto je podle něj potřeba, aby se do zpracovatelského průmyslu přidalo víc know-how a služeb. „Tento model vám umožní udržet si konkurenceschopnost a vedoucí postavení,“ uvedl Gurría s tím, že k tomu je ale zapotřebí, aby absolventi odcházeli ze škol lépe připravení na praxi.

Problémem je ten paradox, kdy je tu obrovské množství nezaměstnaných mladých a firmy zároveň nemohou najít lidi, které potřebují. Problémem je, že univerzity nejsou schopny předat dovednosti, které jsou v digitálním 21. století potřeba. A to se musí změnit,“ upozornil šéf OECD.

Tématem častých diskusí u nás je také to, zda se má ještě více šetřit, nebo má vláda prosazovat prorůstová opatření. „Jste teď v pozici, kdy máte nízký dluh i nízký deficit. Problémem je, že když budete mít nízký růst a všechno ostatní zůstane stejné, tak se vaše situace zhorší. Pro prorůstovou politiku máte ale prostor, státy s obrovskými dluhy jako Řecko nebo Japonsko moc ne," dodal Gurría.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vy už jste se nenarodili jako Češi, říká Pospíšil o mladých

20:22 Vy už jste se nenarodili jako Češi, říká Pospíšil o mladých

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se v rozhovoru pro server E15.cz, vedeném Jaroslavem Denemarkem, vyjád…