Šéf OSN Pan Ki-mun kritizoval volby u separatistů na východě Ukrajiny

4. 11. 2014 13:50

Volby, uspořádané v neděli proruskými separatisty na východě Ukrajiny, dnes generální tajemník OSN Pan Ki-mun označil za "nešťastné" a "kontraproduktivní". Současně vyzval všechny strany konfliktu k dodržování mírových dohod, uzavřených počátkem září v Minsku. Evropský parlament podle šéfa svého právního výboru separatistické volby neuzná.

Šéf OSN Pan Ki-mun kritizoval volby u separatistů na východě Ukrajiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generální tajemník OSN Pan Ki-mun
reklama

"Volby na východě Ukrajiny jsou nešťastným a kontraproduktivním krokem ve vývoji událostí. Vyzývám všechny strany, aby se rychle vrátily k úplnému dodržování minských dohod v souladu s jejich literou i duchem," prohlásil Pan Ki-mun na jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve Vídni. Generální tajemník OSN upozornil, že konflikt na východě Ukrajiny vytváří "dělící čáry" i za hranicemi regionu a ohrožuje možnosti řešení některých globálních problémů.

Europarlament legitimitu voleb neuzná

Proruští rebelové si v nedělních volbách nechali potvrdit vedení svých neuznávaných "republik" na východě Ukrajiny. Výsledky respektuje Moskva, Západ a Kyjev naopak hlasování neuznaly a označily ho za porušení mírových dohod.

"Evropský parlament neuzná legitimitu voleb v samozvaných republikách Luhansk a Doněck, protože nebyly splněny základní ústavní předpoklady pro jejich platnost," uvedl český europoslanec Pavel Svoboda, který v EP předsedá Výboru pro právní záležitosti. Separatistické volby označil za "volby v ukrajinských Sudetech" a ujistil, že evropští politici nesehrají roli někdejšího lorda Runcimana, který během mnichovské krize nutil československou vládu splnit "hanebné požadavky sudetských Němců, diktované Hitlerem".

Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny si vyžádal na 4000 mrtvých. Příměří, vyhlášené 5. září, bývá často porušováno. Pro separatistických volbách zesílily obavy z obnovení velkých bojových operací.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když se chováš jako hadr, nediv se, že s tebou vytírají podlahu. Velké zamyšlení nad pozicí ČR ve světě

16:10 Když se chováš jako hadr, nediv se, že s tebou vytírají podlahu. Velké zamyšlení nad pozicí ČR ve světě

Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr sepsal obsáhlý text, zamýšlející se nad pozicí České republiky v…