Šéf Rady ČT Kühn rezignoval

18.11.2020 13:50

Předseda Rady České televize René Kühn se rozhodl odstoupit k 20. listopadu z funkce. Důvodem je minulé jednání rady, na němž odvolala Dozorčí komisi.

Šéf Rady ČT Kühn rezignoval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo České televize
reklama

Hned na počátku mimořádného jednání všechny členy překvapil předseda René Kühn a rovněž místopředseda Jaroslav Dědič. Oba oznámili, že se vzdávají svých funkcí. Radní Zdeněk Šarapatka následně uvedl, že vedení Rady čelilo velkému tlaku. „Že jeden z členů Rady říkal, že teď je po Dozorčí komisi na řadě předseda Kühn, tak ten tlak by nikdo nevydržel,“ vykládal. René Kühn na závěr vyjádřil své přání, aby se zklidnila atmosféra v Radě. A výslovně zmínil Šarapatku. „Není na místě jitřit tu atmosféru,“ zdůraznil. Pak vysvětlil, že jeho rezignace byla reakcí na odvolání Dozorčí komise z minulého týdne. Především forma, jakou to proběhlo.

„Já jsem čekal větší šíři argumentů, ale ony nazazněly,“ zalitoval. Respektuje ale, že deset členů Rady, výrazná většina, chtěla Dozorčí komisi odvolat, takže je to nezpochybnitelný projev vůle.

"Byla to slova pana Šarapatky, já jsem je takto neřekl a nemyslím si to," podotkl Dědič. Zdůraznil, že s nově zvolenými členy Rady se mu spolupracovalo dobře. „Já jsem nenarazil na žádné komunikační problémy,“ ujistil. Ve vedení Rady už je prý Dědič delší dobu a cítí se vyčerpaný. Takže požádal Šarapatku, aby nemluvil za něj. Chvíli poté předsedající unaveně konstatoval, že se hlásí „zase kolega Šarapatka“. „Ano, zase pan kolega Šarapatka. Jen jsem chtěl říct, že ty dlouhé hodiny vašich telefonátů plných vzdychání o tom, jak vás noví členové rady ničí, tak se mi asi zdály,“ ozvalo se.

Rada České televize na svém zasedání minulý týden odvolala pětičlennou Dozorčí komisi. Důvodem, proč se Rada ČT takto rozhodla, jsou prý vážné výhrady k práci komise jako poradního orgánu Rady. Své rozhodnutí na jednání dále více nezkonkretizovala. Odvolání Dozorčí komise navrhla radní Hana Lipovská.

Odvolání Dozorčí komise podle vyjádření České televize přišlo v tu nejnevhodnější dobu. „Odvolání komise v době, kdy na základě požadavků Rady ČT management předložil nové dlouhodobé plány ČT, kdy potřebuje schválit kvůli dopadům covidu změny v rozpočtu letošním a sestavuje rozpočet na rok 2021, je značně problematické,“ řekla mluvčí ČT Karolína Blinková.

ČT tím podle jejích slov na neznámou dobu ztrácí odborného partnera pro diskusi o zásadních záležitostech fungování instituce a Rada jakékoli odborné zázemí pro posouzení strategických materiálů.

Dozorčí komise je podle vedení České televize odborným garantem Rady při kontrole hospodaření a vyjadřuje se zpravidla ke všem důležitým ekonomickým otázkám.

Dodejme, že Dozorčí komise je servisním orgánem Rady ČT, pro kterou má zpracovávat odborná stanoviska v oblasti hospodaření. Rada ČT je jejím zřizovatelem a vedení ČT s ní oficiálně nemá nic společného.

Radní práci komise kritizovali dlouhodobě. Na srpnovém jednání se radní Kratochvíl v rozčílení ptal předsedy komise, zda si z něj dělá šoufky. Stalo se tak poté, co komise označila mnohamilionové výběrové řízení na nový provozní systém (výměnu systému SAP za systém Helios) jako bezvadné, načež po dotazech radních předseda připustil, že ani nekontrolovali požadovanou dokumentaci.

Radní Kratochvíl také opakovaně vyjadřoval pochybnosti, zda komise působí v zájmu svého zřizovatele, tedy Rady, nebo někoho jiného.

Kvůli odvolání Dozorčí komise se včera také před budovou České televize demonstrovalo. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…