Server upozornil, že představitel zakarpatských Rusínů Petr Gecko oznámil, že bude s Kyjevem vyjednávat o autonomii. Gegalčij ohledně toho upozornil na fakt, že Rusíni se snaží o dialog s Kyjevem už od vzniku ukrajinského státu v roce 1991. "Kyjevská vláda však tuto jedinou a konstruktivní snahu ignoruje. Bohužel, jsem přesvědčen, že návrh Petra Grecka nebo dalších rusínských lídrů zůstane demonstrativně bez povšimnutí,“ neskrývá Gegalčij svou skepsi. Podle něj totiž případné jednání "nezapadá do hystericky válečné rétoriky junty“.
Historické události zanechaly hluboké vnitřní křivdy
A proč podle něj Rusíni usilují o autonomii nebo dokonce nezávislost? Odpověď na tuto otázku prý lze nalézt v dějinách Podkarpatské Rusi. "Ta nikdy nebyla součástí ukrajinského státu. Těsné vztahy mezi ní a, v uvozovkách, Ukrajinou existovaly před tisíci lety, kdy ještě nebyly pojmy jako národ a stát. Proto ty uvozovky. Poté byla zhruba 900 let součástí uherského království. A nakonec Podkarpatská Rus byla 20 let autonomním útvarem v první Československé republice,“ vysvětlil s tím, že poválečné připojení Podkarpatské Rusi k Ukrajinské sovětské socialistické republice a to, že se přes noc z Rusínů stali najednou Ukrajinci, zanechalo v obyvatelích regionu pocit hluboké vnitřní křivdy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam