Šéf Tatry přiznal: Nabízel jsem úplatek. Chtěl jsem si je vyzkoušet

23. 8. 2012 7:21

Ronald Adams, šéf automobilky Tatra, který byl v pondělí obviněn z uplácení bývalého náměstka ministra obrany Martina Bartáka, v rozhovoru připustil, že mezi ním a Bartákem určitá nabídka zazněla. Trvá však na tom, že korupci jenom předstíral, aby zjistil, kdo má o úplatek zájem.

Šéf Tatry přiznal: Nabízel jsem úplatek. Chtěl jsem si je vyzkoušet
Foto: wikipedie.cz
Popisek: Bývalý ministr obrany Martin Barták

Adams celou v rozhovoru pro Lidové noviny popsal tak, že jej již v únoru oslovil zbrojař Michal Smrž (spojený s náměstkem Bartákem) s žádostí o úplatek z vysokých míst, který by zajistil bezproblémovou realizaci dodávky terénních vozidel Tatra pro českou armádu (neboť v té době existoval politický tlak na zrušení zakázky).

„Vedl jsem konverzaci s panem Smržem, abych zjistil, kdo z vlády ho poslal, aby od nás požadoval peníze. Proto jsem řekl: Kdybychom zaplatili dvacet milionů, co byste pro nás mohli udělat,“ popsal schůzku v brněnském hotelu Holiday Inn, kterou si nahrál, ovšem nahrávku si dlouho nechával pro sebe, neboť neměl zájem aféru rozdmýchávat. „Mým cílem není žalovat lidi, mým cílem je přispět k dosažení takového prostředí, aby prospělo Tatře,“ ujišťuje manažer.

Zdůrazňuje, že v konverzaci se Smržem nikdy nepřipustil, že by úplatek byl skutečně zaplacen. „Řekl jsem: Kdybychom měli souhlasit, nemohlo by to být víc než dvacet,“ zdůrazňuje. Bavil se o tom prý jenom proto, aby zjistil, kdo požaduje peníze.

Jenže později, když jeho slova začala být interpretována jako vážně míněná nabídka úplatku, byl nucen o ní promluvit. „Pochopil jsem, že pan Smrž a pan Barták vykonstruovali příběh o tom, že jsem nabízel úplatek,“ říká Adams pro LN.

Variantu, že nabídka úplatku mohla být jen provokace, naznačil i zbrojař Smrž, který byl později obviněn z korupce společně s Martinem Bartákem.  „Když si v hlavě přehraju některé ty dvojsmyslné narážky, mohla to ze strany Adamse už tenkrát být provokace,“ řekl zbrojař již v minulosti Lidovým novinám.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kocáb odhalil tajemství „sametu“. Šokoval věcí o Zemanovi. Chválil TOPku a Bobošíková mu vmetla...

20:10 Kocáb odhalil tajemství „sametu“. Šokoval věcí o Zemanovi. Chválil TOPku a Bobošíková mu vmetla...

Na Miloše Zemana mají Rusové kompromitující archiválie. Michael Kocáb to sice nemůže dokázat, v pořa…