Šéf hmotných rezerv promlouvá o české naftě v Německu: To mi hlava nebere

15.02.2015 14:36

Předseda Správu státních hmotných rezerv Pavel Švagr byl posledním hostem nedělních Otázek Václava Moravce v České televizi. Vyjadřoval se k české naftě, o kterou měla v německých zásobnících pečovat krachující společnost Viktoria Gruppe. Hrozí prý dokonce, že naše republika přijde v této kauze o miliardu korun.

Šéf hmotných rezerv promlouvá o české naftě v Německu: To mi hlava nebere
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stojan čerpací stanice
reklama

"Je to nafta v majetku České republiky," zdůrazňoval v úvodu předseda s tím, že by se ji proto mělo podařit dopravit do Česka. Hlava mu prý nebere, v čem vidí německá strana problém. Jde o naftu za miliardu korun. K tomu je ale třeba přičíst ještě nezaplacené pohledávky společnosti Viktoria Gruppe, které se pohybují ve výši asi 200 milionů korun.

Kdyby moji předchůdci konali...

Švagr prý v Německu v uplynulém týdnu jednal s německým insolvenčním správcem, který ale zatím odmítá uznat, že by ta nafta skutečně patřila Česku, ačkoli na to česká strana má písemné důkazy. Kdy v tom tedy bude definitivně jasno? "Bavorský soud řekl, že do 16. března musí být přihlášeny všechny pohledávky, takže do tohoto data by mělo být rozhodnuto," prohlásil na téma českého vlastnictví nafty Švagr. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových bude Česko zastupovat před německým soudem.

Kauza firmy Viktoria Gruppe se v minulosti řešila kvůli varováním BIS i na vládě. "Kdyby moji předchůdci konali, tak jsme to tu spolu dnes možná vůbec nemuseli řešit, protože už bychom měli naftu z Německa odvezenou nebo by se odvážela," poznamenal k tomu předseda.

Poukázal i na to, že není jasné, kdo vlastně tuto firmu vlastní, nelze prý vyloučit ani ruskou firmu Lukoil. V obecné rovině zdůrazňoval, že jakékoli smlouvy na Správu státních hmotných rezerv chce uzavírat na konkrétní období a za jasně daných podmínek, aby se český stát ke svým rezervám dostal, pokud je bude potřebovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schillerová vám sebere peníze na rohlíky, rozčiloval se Vystrčil v Partii. Jsme podle něj hrdý národ, který se nemusí bát Číny

12:18 Schillerová vám sebere peníze na rohlíky, rozčiloval se Vystrčil v Partii. Jsme podle něj hrdý národ, který se nemusí bát Číny

V nedělní Partii televize Prima se utkali předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a předseda Senátu …