Šéf italské organizace: Palach se obětoval i za svobodu Evropanů

16. 1. 2019 15:08

Jan Palach se obětoval nejen za svobodu českého lidu, ale za svobodu Evropanů, a proto je na něj nutné vzpomínat. ČTK to dnes na Václavském náměstí u příležitosti 50 let ode dne, kdy se upálil student Jan Palach, řekl předseda proevropské italské organizace EuropaNow! Eric Jozsef.

Šéf italské organizace: Palach se obětoval i za svobodu Evropanů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místo sebeupálení Jana Palacha na Václavském náměstí
reklama

Kořeny Evropské unie vycházejí z tragických zkušeností 20. století, zejména dvou světových válek a boje proti totalitním režimům, uvedl Joszef. „Pokud jako Evropané držíme spolu, není to kvůli ekonomickým zájmům a proto, že chceme silný nový svět, i když to hraje také roli, ale jde hlavně o společné hodnoty pramenící z historických zkušeností a s nimi spojené odhodlání, že takové události už nikdy nechceme zažít,“ uvedl. Příběh Jana Palacha hraje v těchto vzpomínkách zásadní roli, jelikož byl bojovníkem za svobodu a skutečný evropský hrdina, dodal.

„Obětoval se za svobodu, nejen za svobodu českého lidu, ale za svobodu Evropanů, takže je jasné, že na něj musíme vzpomínat, musíme vzpomínat i na Jana Zajíce, Evžena Plocka a také například na to, že Václav Havel byl zatčen v roce 1989, protože chtěl uctít Palachovu památku. Musíme na to pamatovat, protože je to nedávná historie a v současné chvíli Evropská unie čelí hrozbám,“ poznamenal Jozsef.

Dále řekl, že o zničení EU usiluje ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump a jeho někdejší hlavní stratég Steve Bannon vnímají Unii jako hrozbu. Z těchto důvodů je podle Jozsefa důležité vést dialog napříč Evropou a zahrnout do veřejné debaty i zkušenost obyvatel střední a východní Evropy, kteří mnoho let po druhé světové válce žili v nesvobodě. „Sám Havel, když se stal prezidentem, burcoval evropské občany slovy: bez snění o lepší Evropě nikdy lepší Evropu nevybudujeme,“ připomněl Jozsef.

V uplynulých týdnech rozpoutal vlnu kritiky v Itálii i v České republice plánovaný koncert italských neofašistických kapel na památku Jana Palacha. V současné chvíli je budoucnost akce, která se měla konat 19. ledna ve Veroně, nejistá, jelikož divadlo kapelám odřeklo pronájem sálu. Jozsef zdůraznil, že jeho návštěva Prahy během Palachova týdne s děním v Itálii nesouvisí. Uctít památku Palacha se prý s kolegy ze skupiny rozhodl mnohem dříve, než italská krajní pravice informovala o koncertu. Za daných okolností ale prý považuje za velmi důležité se k věci vyjádřit.

„Je důležité říkat, že Palach byl bojovníkem za svobodu, byl hrdinou svobody, nikoliv hrdinou krajní pravice, která chce svobodu zničit,“ uvedl Jozsef. Poznamenal, že krajní pravici v Itálii se podařilo památku Palacha zneužít, protože bojovníci za svobodnou a demokratickou Evropu dostatečně neupozorňovali, že Palacha považují za svého hrdinu. Další problém Jozsef vidí v tom, že se proti koncertu ostře neohradily místní italské úřady, což považuje za širší systémovou chybu. V Itálii o Palachovi ví starší generace a povědomí o něm obecně mají spíše lidé starší 30 let, řekl Jozsef a doplnil, že je nutné o této části dějin mladé lidi informovat.

Skupina EuropaNow! existuje teprve čtyři měsíce a podle jejího šéfa má zatím kolem 500 členů z různých věkových skupin. V minulosti organizovala například protest proti demonstracím stoupenců italského euroskeptického a protiimigračního vicepremiéra a ministra vnitra Mattea Salviniho. V nadcházejících dnech a týdnech hodlá Jozsef s dalšími členy organizace navštívit Polsko a Maďarsko. V Polsku chce uctít památku zavražděného starosty Gdaňsku a hovořit s feministkou Martou Lempartovou, v Budapešti se setká z opozičním novinářem Gáborem Horváthem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Za 25 minut. Bum! Zavřou vás! Trump učinil nová odhalení

14:05 Za 25 minut. Bum! Zavřou vás! Trump učinil nová odhalení

45. prezident USA v kampani ze všech sil bojuje o udržení se v úřadě na další 4 roky a jeho sok z d…