Šéf národní banky: Půjčka EU je nesmyslná a bude nás stát půl miliardy

27.01.2012 11:35

Česká národní banka sice vládě nedoporučila poskytnout půjčku na pomoc eurozóně, ale zároveň ji schválila s podmínkou, že stát nese záruky za případné ztráty. Guvernér ČNB Miroslav Singer tento postoj v rozhovoru pro MF Dnes odůvodnil mimo jiné i tím, že půjčka žádný smysl nedává a k řešení dluhové krize nepřispěje.

Šéf národní banky: Půjčka EU je nesmyslná a bude nás stát půl miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Česká národní banka ve čtvrtek schválila státní půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu na pomoc eurozóně ve výší 38 miliard korun. Dala si však podmínku, že stát nese záruky případné ztráty. To kdyby fond neměl peníze na zaplacení, což se v jeho šedesátileté historii ještě nestalo. Při nynější krizi to však úplně vyloučené není.

„Ekonomicky jsme přesvědčení, že půjčka žádný smysl nedává a k řešení dluhové krize nepřispěje. Objem půjčky není dostatečný a je to velice zvláštní půjčka. Evropa vlastně půjčuje svou vlastní měnu fondu, aby jí mohl obratem půjčit zpátky do Evropy. Půjčka MMF je hodně blízká měnovému financování, což mnohé z nás vede k názoru, že by se to dělat nemělo,“ vysvětluje guvernér ČNB Miroslav Singer, proč bankovní rada půjčku vládě nedoporučila.

ČNB půjčku nedoporučuje, ale s garancí ji poskytne

Za nic dramaticky neobvyklého nepovažuje to, že ČNB požaduje státní záruku. „Dříve jsme ji nechtěli, protože naše expozice vůči fondu byla nižší. Pro mě je důležité i to, že parlament, který beru jako nejvyššího reprezentanta Česka, vyjadřuje zárukou svůj postoj. ČNB půjčku nedoporučuje, ale zároveň říkáme, že pokud je to zahraničně politická priorita, vyjádřená zákonem o záruce, který má svou finanční váhu, tak ji budeme respektovat,“ prohlašuje Singer.

Poskytnutí půjčky je závislé ještě na schválení sněmovnou. Poslanci vládní ODS se k ní zpočátku vyjadřovali dost odmítavě. „ČR by se měla podílet jen na takových opatřeních, která nebudou znamenat, že odpovědní zaplatí hříchy neodpovědných bez toho, aby to ti nezodpovědní nepocítili a nemuseli v čase vrátit,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz místopředseda ODS Pavel Drobil.

Proti pomoci eurozóně byla ODS i prezident Klaus

Ještě ráznější byl poslanec Jaroslav Plachý. Ten uvedl, že když je Schwarzenberg tak žhavý zachraňovat státy eurozóny, tak ať to dělá za své. „Kníže Schwarzenberg je bohatý muž. Nemám nic proti tomu, jestli chce ze svého majetku poskytnout miliardy korun na sanaci německých a francouzských bank. Pokud ale chce zadlužit náš stát, jsem zásadně proti. Svých dluhů máme už dost a nepotřebujeme platit dluhy ostatních,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Plachý.

Proti půjčce se postavil i prezident Václav Klaus. V exkluzivním vyjádřením pro Český rozhlas 1 – Radiožurnál tvrdil, že by to v naší situaci bylo nezodpovědné. „Česká republika sama žije s deficitem, který – jak je vidět – není schopna eliminovat. V této situaci by bylo nezodpovědné naše zadlužení zvyšovat poskytováním půjček pro extrémně zadlužené země, kterým to pouze umožní další odklad skutečných řešení,“ prohlásil Václav Klaus.

Brali jsme miliardy a sami bychom půjčit neměli?

Na rozdíl od ODS byla druhá nejsilnější vládní strana TOP 09 od začátku proto, aby Česko půjčku poskytlo. „Připomínám, že by se jednalo o půjčku, zatímco EU nám již dala po odečtení našich příspěvků od roku 2004 asi 160 miliard korun. Položme si otázku, je možné si takovou částku nechat darovat a potom v nouzi nepomoci?“ reagoval pro ParlamentníListy.cz místopředseda TOP 09 a poslanec Pavol Lukša.

Podle ministra financí a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je spolupráce s ČNB nejšetrnější způsob pomoci eurozóně. Tato půjčka neznamená zásah do rozpočtu do chvíle, pokud by MMF nezkrachoval. „V takové chvíli by to stejně byl náš nejmenší problém,“ poznamenal ministr s tím, že on sám tomu nevěří.

ČNB si půlmiliardovou ztrátu nechá uhradit od státu

Tím, že ČNB místo alternativního financování tuto část rezerv půjčí MMF na pomoc eurozóně, přijde s ohledem na minulé zkušenosti o 300 milionů až půl miliardy ročně. „Jsme dohodnuti na smlouvě mezi ČNB a ministerstvem financí o úhradě tohoto rozdílu, protože jinak bychom měnově financovali stát,“ poznamenává guvernér ČNB v rozhovoru pro MF Dnes.

Pro eurozónu by bylo lepší, kdyby ji Řecko opustilo, protože to je ekonomika služeb. Tím, že ho eurozóna vzala mezi sebe, je za něj spoluzodpovědná a nemůže se tvářit, že za vše mohou Řekové a mají si sami vysoutěžit záchranu tím, že jim klesnou mzdy a ceny. „Není fér, když jim říkáme, že pro ně máme fantastické řešení, když ´už´ v roce 2020 bude jejich dluh ´jen´ 120 procent HDP. To je bláznivé,“ tvrdí Singer.

Rezervy jsou na průšvihy jako zemětřesení či krach burz

Rezervy, z nichž ČNB půjčí i na pomoc eurozóně, nepotřebuje k manipulaci měny. Takto neintervenovala už dobrých deset let. „Máme rezervy pro skutečné průšvihy. My jsme země, která nedrží žádný kurz, ale hlídá inflaci. Ale i takové země mají rezervy na případy zemětřesení, revoluce u sousedů, krach světových burz, prostě kdyby je zasáhly ohromné kauzy,“ vysvětluje guvernér ČNB, na co jsou určeny peníze, z nichž půjde půjčka MMF.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…