Šéf obřího Googlu promlouvá: O ochraně soukromí a placení daní v Česku

15.02.2019 7:22

Sociální demokraté a komunisté často mluví o tom, že je třeba zarazit odtok peněz z Česka způsobený např. tím, že nadnárodní firmy vydělávají v Česku, ale většinu daní platí jinde. Platí to i o společnosti Google. Stávající šéf společnosti Sundar Pichai v rozhovoru pro páteční MF Dnes prozradil, že by to rád změnil. Promluvil také o ochraně soukromí jednotlivých uživatelů.

Šéf obřího Googlu promlouvá: O ochraně soukromí a placení daní v Česku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice
reklama

Sundar Pichai se v roce 1976 narodil v Indii. Dnes je ředitelem nadnárodního gigantu Google. Jako ředitel by se prý rád zasadil o to, aby společnost rozprostřela své aktivity ve více zemích světa. To by znamenalo, že v těchto zemích bude společnost platit víc daní. protože dnes se vychází z toho, že se daně platí tam, kde vzniká nějaká hodnota, což jsou v případě Googlu Spojené státy.

Anketa

Přejete si, aby ve volbách do Evropského parlamentu uspěly proevropské liberální strany? (TOP 09, STAN, KDU-ČSL)

4%
96%
hlasovalo: 20093 lidí
„Efektivní zdanění celé společnosti se posledních deset let pohybuje na úrovni 26 procent. Je pravda, že to platíme hlavně ve Spojených státech. Činíme tak proto, že nám to jako nadnárodní společnosti ukládá mezinárodní daňový systém. Ale v této věci jsme se zapojili do procesu na fóru OECD, kde se tento problém řeší. Proces je zdlouhavý, ale daňovou reformu podporujeme a chceme být v této oblasti konstruktivní. Zavázali jsme se dodržovat všechny daňové zákony, potřebujeme však mezinárodní daňový systém, protože jsme v mnoha zemích, skoro po celé planetě. Internet je globální. A chceme vidět nějakou evoluci. Dnes daňový systém vychází z toho, že daně se platí tam, kde je vytvořeno nejvíc hodnoty, kde je výzkum a vývoj. I proto chceme postupně přesouvat výzkum a vývoj mimo USA do dalších zemí, kde se pak bude platit více daní,“ konstatoval Pichai.

Pichai chce poskytovat služby co nejvíce lidem. Pokud to půjde, rád by zlepšoval i rodinné životy uživatelů - s pomocí rodinných zámků, které dětem znepřístupní některý obsah na internetu. Tvrdí také, že chce chránit soukromí uživatelů Googlu.

„Naším posláním je sloužit všem. Když jsme před lety spouštěli prohlížeč Chrome, udělali jsme to po celém světě najednou. Jenže pro řadu novějších služeb, jako je právě Google Assistant, potřebujete zároveň místní partnery i lokální obsah. V každé zemi, kam jdete, musíte dostatečně investovat. Vždy můžeme pomoci uživatelům s daty. Ale data, která jsou osobnější, citlivější, můžeme například zpracovat na zařízení, nemusíme je posílat do cloudu. Myslím, že tohle je užitečný směr, který bychom mohli prozkoumat,“ pokračoval ředitel.

Firma se prý také zabývá etickými dopady využívání moderních služeb. To je směr, kterému by se podle Pichaie měli věnovat i mladí lidé, pokud chtějí v budoucnu v oboru prorazit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Býčí „koule“ za 240 Kč. Hlavní chod za 450 Kč. Na „Hřibově zahrádce“ za zvuku tramvají

14:20 Býčí „koule“ za 240 Kč. Hlavní chod za 450 Kč. Na „Hřibově zahrádce“ za zvuku tramvají

Zklidnění Smetanova nábřeží přineslo místním podnikům možnost rozšířít své zahrádky. ParlamentníList…