Šéf obřího Googlu promlouvá: O ochraně soukromí a placení daní v Česku

15.02.2019 7:22

Sociální demokraté a komunisté často mluví o tom, že je třeba zarazit odtok peněz z Česka způsobený např. tím, že nadnárodní firmy vydělávají v Česku, ale většinu daní platí jinde. Platí to i o společnosti Google. Stávající šéf společnosti Sundar Pichai v rozhovoru pro páteční MF Dnes prozradil, že by to rád změnil. Promluvil také o ochraně soukromí jednotlivých uživatelů.

Šéf obřího Googlu promlouvá: O ochraně soukromí a placení daní v Česku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

Sundar Pichai se v roce 1976 narodil v Indii. Dnes je ředitelem nadnárodního gigantu Google. Jako ředitel by se prý rád zasadil o to, aby společnost rozprostřela své aktivity ve více zemích světa. To by znamenalo, že v těchto zemích bude společnost platit víc daní. protože dnes se vychází z toho, že se daně platí tam, kde vzniká nějaká hodnota, což jsou v případě Googlu Spojené státy.

Anketa

Přejete si, aby ve volbách do Evropského parlamentu uspěly proevropské liberální strany? (TOP 09, STAN, KDU-ČSL)

4%
96%
hlasovalo: 20144 lidí
„Efektivní zdanění celé společnosti se posledních deset let pohybuje na úrovni 26 procent. Je pravda, že to platíme hlavně ve Spojených státech. Činíme tak proto, že nám to jako nadnárodní společnosti ukládá mezinárodní daňový systém. Ale v této věci jsme se zapojili do procesu na fóru OECD, kde se tento problém řeší. Proces je zdlouhavý, ale daňovou reformu podporujeme a chceme být v této oblasti konstruktivní. Zavázali jsme se dodržovat všechny daňové zákony, potřebujeme však mezinárodní daňový systém, protože jsme v mnoha zemích, skoro po celé planetě. Internet je globální. A chceme vidět nějakou evoluci. Dnes daňový systém vychází z toho, že daně se platí tam, kde je vytvořeno nejvíc hodnoty, kde je výzkum a vývoj. I proto chceme postupně přesouvat výzkum a vývoj mimo USA do dalších zemí, kde se pak bude platit více daní,“ konstatoval Pichai.

Pichai chce poskytovat služby co nejvíce lidem. Pokud to půjde, rád by zlepšoval i rodinné životy uživatelů - s pomocí rodinných zámků, které dětem znepřístupní některý obsah na internetu. Tvrdí také, že chce chránit soukromí uživatelů Googlu.

„Naším posláním je sloužit všem. Když jsme před lety spouštěli prohlížeč Chrome, udělali jsme to po celém světě najednou. Jenže pro řadu novějších služeb, jako je právě Google Assistant, potřebujete zároveň místní partnery i lokální obsah. V každé zemi, kam jdete, musíte dostatečně investovat. Vždy můžeme pomoci uživatelům s daty. Ale data, která jsou osobnější, citlivější, můžeme například zpracovat na zařízení, nemusíme je posílat do cloudu. Myslím, že tohle je užitečný směr, který bychom mohli prozkoumat,“ pokračoval ředitel.

Firma se prý také zabývá etickými dopady využívání moderních služeb. To je směr, kterému by se podle Pichaie měli věnovat i mladí lidé, pokud chtějí v budoucnu v oboru prorazit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…