Šéf orchestru: Umělec šel prodávat do krámu a nic nedostal. Kdo čekal a nic nedělal, dostal podporu

27.01.2021 10:41

Houslista Jaroslav Svěcený a ředitel Komorní filharmonie Pardubice Pavel Svoboda přijali pozvání do Debatního klubu na téma Kultura v éře koronaviru. Postižení lidí pracujících v kulturní oblasti je fatální. Neexistuje žádná alternativa, jak se vypořádat s nepřítomností diváků a dosud neexistuje žádný relevantní postup, jak situaci řešit. Výkonní umělci, pohybující se i na vysoké mezinárodní úrovni, nejsou schopni nic plánovat, nic organizovat, jen čekají, ale nevědí na co. Svěcený a Svoboda zaujali postoj, že již nechtějí čekat, ale jednat. I o tom je jejich debata.

Šéf orchestru: Umělec šel prodávat do krámu a nic nedostal. Kdo čekal a nic nedělal, dostal podporu
Foto: pixabay.com
Popisek: housle, ilustrační foto
reklama

„Když začnu tím, co řeším já, tak já jsem dnes v roli příspěvkové organizace Komorní filharmonie Pardubice, což je organizace, kterou zřizuje statutární město Pardubice a je to v oblasti kultury v podstatě stabilní záležitost, která má nějakým způsobem garantované nějaké příjmy a je tím pádem relativně velmi stabilní v této době. A není v takovém stresu, jako jsou lidé na volné noze a lidi, kteří se sami o sebe starají bez jakékoliv státní podpory. I ty příspěvkové organizace ale mají obrovské potíže s výpadkem příjmů ze strany vstupného, sponzoringu a tak dále, to je jasné, ale je potřeba zase k tomu dodat ještě to klíčové, že jsou tam obrovské úspory v oblasti výdajů,“ začal Svoboda. 

Anketa

Má Česko nakoupit a využívat ruskou vakcínu Sputnik V?

93%
7%
hlasovalo: 25374 lidí

Svěcený následně hovořil o tom, že se rozhodně nepomáhá všem a všude. „Kultura je pro řadu lidí zbytná, koneckonců jsme byli některými ústy zařazeni do kategorie volnočasových aktivit, což už mně připomíná, že je to jenom krůček k zájmově umělecké činnosti, kterou jsme kdysi poslouchali,“ sdělil Svěcený. 

Dle jeho slov je dnes lépe ošetřen orchestrální hráč nežli hráč, který provozuje sólovou nebo nějakou vyloženě komorní koncertní činnost. „To je dané samozřejmě tím, že nemůžeme cestovat. Já jsem například přišel o sedm velkých zahraničních zájezdů, což je logické. To samozřejmě nemohou ani orchestry, ale ty orchestry mají jistotu toho platu. A když se bavíme o té kompenzaci, tak tady de facto nemáme... Byrokracii jsme rozsochatěli, když člověk žádá o jakousi kompenzaci, tak stačí drobnost, jedna věta, jedna otázka a de facto na ni nemůžu dosáhnout,“ podotkl Svěcený, který je hráčem a má i agenturu. 

„A tím, že mám agenturu, nedosáhnu na některé kompenzace, a naopak. A na mě to v ten moment působí, že tyto kompenzace určují a navrhují a slovně zpracovávají lidé, kteří nevědí, o co go, což je z toho zcela patrný,“ uvedl.

Svoboda pak poukázal na to (s dovětkem, že se nechce mýlit), že kolegyně houslistka z jiného orchestru, která na nic nečekala a šla prodávat, následně podporu nedostala, ale člověk, který zůstal jako OSVČ a čekal, tak byl státem zachraňován. „To jsou takové ty paradoxy, které samozřejmě ten úředník v provozu na ministerstvu nemůže znát, ale dneska už jsme v situaci, kdy to trvá rok a už by asi každý očekával, že ta státní správa se připraví na nějakou budoucnost... Předpokládal bych, že státní aparát měl mít uchystané reakce dopředu,“ dodal Svoboda. 

Svěcený se pak pozastavil nad tím, že lidé mohou cestovat do zahraničí, do letadel o kapacitě více stovek lidí stačí antigenní testy, ale nemohou jít na koncert vážné hudby, kam chodí lidé distingovaně. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nepoklekneme! Národ je se Slavií! Zemanův Hrad udeřil na UEFA

12:14 Nepoklekneme! Národ je se Slavií! Zemanův Hrad udeřil na UEFA

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář se rozhodl ohradit v dopise členům discipliná…