Šéf šumavského parku dnes končí ve funkci, odvolání budí emoce

30. 4. 2014 6:37

Ředitel šumavského národního parku Jiří Mánek dnes končí ve funkci. Minulý pátek jej odvolal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Neshodli se na způsobu řízení instituce. Ministrovi se nelíbilo, že vedení parku v několika případech překročilo zákon. Správa parku dlouhodobě nefungovala, řekl Brabec ČTK. Jeho krok však vyvolal silnou kritiku od některých šumavských obcí a regionálních politiků.

Šéf šumavského parku dnes končí ve funkci, odvolání budí emoce
Foto: red
Popisek: Bývalý ředitel Správy NP a CHKO Šumava Jiří Mánek

„Jak máme přesvědčovat lidi, aby dodržovali zákony, když sama státní správa je nedodržuje a soud to sám řekl. Nehledě na to, že tam (v parku) byly černé stavby bez stavebního povolení," řekl Brabec ČTK.

Odvolaný ředitel prý zlepšil komunikaci s obcemi

Například Plzeňský kraj se ale obává, že Mánkovo odvolání znesnadní vyjednávání o zákonu o NP Šumava a může také zmařit několik let trvající proces obnovy křehké důvěry regionu ve správu parku. Mánek prý zásadně zlepšil komunikaci s obcemi a kraji, na jejichž území park leží.

Ministerstvo speciální zákon pro šumavský park neplánuje. Dává přednost novele zákona o ochraně přírody a krajiny s pravidly pro všechny národní parky. Až pak má vzniknout šumavský zákon. Diskutované rozdělení parku na zóny chce schválit zvlášť vyhláškou do poloviny příštího roku.

Podobně mluví i ředitel Chráněné krajinné oblasti Šumava Pavel Hubený. Jeho ministerstvo vybralo, aby dočasně správu národního parku vedl, než z konkurzu vzejde nový ředitel. Zákon o ochraně přírody a krajiny, jímž se národní park řídí, podle něj stačí. Nesmí se však porušovat. Do nového postu jej v pátek ve Vimperku uvede ministrův náměstek Vladimír Dolejský, podle informací ČTK se ministr chystá Šumavu navštívit příští týden.

Mánek se za své působení v parku nestydí

Odvolaný ředitel si za svou prací stojí. Park prý ekonomicky stabilizoval, zavedl desítky projektů na podporu turistiky a zbavil Šumavu kůrovcové kalamity. Podle ekologů ale prosadil nezákonné kácení v nejcennějších částech parku, například oblasti Ptačího potoka v Modravských slatích. Ministrovi se nelíbily ani „megalomanské plány", jako třeba několik restaurací, správa NP má investovat hlavně do přírody.

O situaci na Šumavě jednal v úterý Brabec s prezidentem Milošem Zemanem. Shodli se, že se napjatá atmosféra musí zklidnit a obce je třeba přesvědčit, že výměna vedení parku není krokem proti nim.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V zahraničí píšou o Andreji Babišovi. Dobře, nebo špatně? To posuďte sami

12:17 V zahraničí píšou o Andreji Babišovi. Dobře, nebo špatně? To posuďte sami

Zpravodajská agentura Bloomberg na svém webu píše i českém premiéru Andreji Babišovi, kterého považu…