Šéf svazu obcí Lukl vysvětloval, proč kvůli fotce z Lán nabídl rezignaci: Teď bychom měli být pokorní

07.04.2020 20:20

Hostem dnešního pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Jak nákaza koronavirem ovlivňuje chod jednotlivých měst a obcí? Pomáhá jim stát pandemii zvládnout, nebo jim pouze přikazuje, co mají provést? I na to Lukl odpovídal v rozhovoru.

Šéf svazu obcí Lukl vysvětloval, proč kvůli fotce z Lán nabídl rezignaci: Teď bychom měli být pokorní
Foto: archiv politika
Popisek: Předseda SMO ČR a starosta Kyjova František Lukl (BPP)

Úvodem se Lukl vyjádřil k dnešnímu jednání Svazu měst a obcí, kdy se jednalo o lidech bez přístřeší i o cizincích. „Vláda rozhodla, že se o tyto lidi mají postarat kraje, ty pak rozhodly, že se mají o ně postarat takzvané malé okresy. Jsme schopni zajistit ubytování, ale nic dalšího už ne,“ popsal Lukl, co se dnes řešilo. Nyní se Svaz měst a obcí chce obrátit na Asociaci krajů, kdy je nutné stanovit metodiku.

„Jak tuto situaci řešit, například zda to má být metodou stanového města, nebo jinak,“ podotkl. Kraje by podle jeho slov měly danou metodiku dodat a mělo by to být na území celého Česka stejné. „A se zdravým rozumem a s možnostmi, které obce s rozšířenou působností mají,“ uvedl.

Zároveň Lukl uvedl, co jej potěšilo. „Zastupitelstva obcí mohou jednat nejenom o otázkách souvisejících s nouzových stavem, ale i o investicích. To nás velmi tížilo,“ poznamenal Lukl. Následně se pak vyjádřil k ochranným pomůckám. „Obrovsky chci poděkovat starostům a starostkám, že se šily roušky, a my s nimi nyní pracujeme,“ poznamenal následně i k tomu, jak se distribuují i další dezinfekční pomůcky. „Z úřadů se stávají výdejní místa zdravotníkům,“ podotkl. Leckdy se podle něho tvoří fronty. 

Podle jeho slov je nutné, aby starostové obcí měli informace o nakažených lidech v obcích. To Luklovi schází. „Myslím si, že to není dobře,“ kritizoval Lukl. Zároveň vyzval, aby lidé v obcích byli ohleduplní k pravidlům, která stát nastavil.

Své pak řekl i  k tomu, že nabídl svou rezignaci poté, co se objevil snímek z Lánů, kde se Lukl zúčastnil setkání expertního týmu s prezidentem republiky. Zde bylo patrné, že došlo k nedodržování vládních pravidel, kdy účastníci museli „podstrkovat občerstvení pod rouškou“. Lukl se následně omluvil za papalášství a nabídl svou funkci k dispozici. „Měli bychom být v dnešní době více pokorní a více nad věcí,“ uvedl Lukl, proč tak učinil a proč poslal nemocnici v Kyjově, kde je starostou, deset tisíc korun. Starostové jej dnes při videokonferenci podpořili. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jak zabít Babiše,“ nakreslilo dítko. Ve škole dostal pochvalu, učitelka říkala, že se Babiše musíme zbavit, chlubí se maminka. Jinde sundávají obrazy Zemana

16:02 „Jak zabít Babiše,“ nakreslilo dítko. Ve škole dostal pochvalu, učitelka říkala, že se Babiše musíme zbavit, chlubí se maminka. Jinde sundávají obrazy Zemana

Po sociálních sítích koluje obrázek s jednoduchým návodem, jak zabít premiéra Andreje Babiše. Obráze…