Šéfe, žiju ještě? Babiš a Faltýnek: Nové informace

12.03.2019 7:50

Místopředseda hnutí ANO a pravá ruka Andreje Babiše Jaroslav Faltýnek má problém. Zajímá se o něj totiž policie v kauze možné korupce mezi firmou Kapsch a ÚOHS. Babiš je situací velmi rozhořčen, sám Faltýnek se chce obhájit na půdě Sněmovny. O kauze píše server Neovlivní.cz.

Šéfe, žiju ještě? Babiš a Faltýnek: Nové informace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek
reklama

Babiš Faltýnka podle informací z hnutí ANO zatím drží. „Jestli se neobjeví nic dalšího a pokud policie Faltýnka neobviní, vypadá to, že aféru s Kapschem ustojí,“ zmiňuje jeden z Babišových spolupracovníků postoj předsedy vlády. Babiš navíc podle serveru Neovlivní.cz Faltýnka potřebuje, neboť je vůči němu nejvíc loajální. A ponechává si ho i přesto, že již jej několikrát i veřejně zkritizoval. 

Anketa

Vážíte si Madeleine Albrightové?

5%
95%
hlasovalo: 24161 lidí

„Víte, proč nakonec navzdory očekávání a veřejným prohlášením zůstal i ve druhé Babišově vládě na Ministerstvu dopravy Dan Ťok? Protože Andrej Babiš na poslední chvíli zatáhl za ruční brzdu, aby se ministrem nestal favorit prosazovaný Jaroslavem Faltýnkem,“ poznamenává server a popisuje i to, jak si šéf poslanců v resortu vybudoval své mocenské centrum. Když o tom začala psát média, Babišovi to začalo vadit. 

Původní text ZDE

Do sporů se dostali i kvůli advokátovi Květoslavu Hlínovi, kterého Faltýnek přivedl do Prahy a ten převzal zastupování některých městských společností. „Kvůli Hlínovi Babiš Faltýnka několikrát seřval. Rozzlobilo ho, že se o tom po Praze veřejně mluvilo, a dokonce i psalo. Že to zkrátka dělají tak blbě, že to vrhá špatné světlo na celé ANO, které se proti podobným praktikám vždy vymezovalo,“ zmiňuje zdroj z hnutí ANO, že se po Praze šuškalo o roli insidera Faltýnka.  

Server si všímá i toho, že se Babiš osobně pokusil odřezat Faltýnka od vlivu v Praze, když tehdy pro komunální volby vybral jako lídra Petra Stuchlíka. „Jen co se to Faltýnek dozvěděl, hned se pokusil přes prostředníka u Stuchlíka objednat na schůzku. Jenže Stuchlík to nahlásil Babišovi a ten okamžitě Faltýnka znovu seřval,“ zmínil zdroj.

Jeden ze spolupracovníků pak podotkl, že i když byl Faltýnek naštvaný, neznamená to, že půjde proti šéfovi. „To neudělá nikdy. Je prostě Babišovi vděčný, že ho vytáhl z komunální politiky, nechal ho vybudovat zemědělskou část Agrofertu a tak mu dopomohl k řadě kontaktů. A v neposlední řadě ho coby vrcholového manažera také nechal donedávna vydělat,“ zmínil zdroj.

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek chce sám navrhnout údajné ovlivňování mýtného tendru jako mimořádný bod jednání Sněmovny a je připraven vysvětlit poslancům svou roli. Uvedla to Česká televize. O ovlivňování podle něj nemůže být řeč. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) ale považuje Faltýnkovo jednání s účastníky soutěže za nestandardní. V rozhovoru pro dnešní Mladou frontu a Lidové noviny ho kritizoval i premiér Andrej Babiš (ANO).

Policie kvůli ovlivňování zakázek ve čtvrtek zasahovala na několika místech v zemi, mimo jiné na antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch a ve Faltýnkově bytě v Praze. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že policie podezřívá předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje a ředitele české pobočky Kapsch Karla Feixe z korupce. V této souvislosti se mluvilo o Faltýnkovi, který s oběma jednal.

Faltýnek uvedl, že s představiteli firmy i s ÚOHS jednal o mýtném systému z pověření koaliční rady pro dopravu. Jeho cílem bylo prý vypsání tendru, aby ČR nemusela řešit co dál s mýtem. Jednání vedl v minulém volebním období. Schůzky považuje za legitimní, podle něj se díky činnosti skupiny ušetřilo 1,5 miliardy korun.

Ťok novinářům řekl, že Faltýnka k jakémukoliv jednání s Kapschem nebo ÚOHS nevyzval a nebylo to ani úlohou dopravní koaliční rady. Ta řešila rozšíření mýtného systému na nové úseky. Poznamenal také, že současná kauza podle něj vypovídá o dění loni na jaře. Ministr dopravy tehdy řekl, že při sestavování nové vlády cítí tlak ze strany Kapsche na to, aby ve funkci nepokračoval.

K další budoucnosti Faltýnka se Ťok nechtěl vyjadřovat, podle něj je to záležitostí předsedy strany ANO, premiéra Andreje Babiše. Jednání Faltýnka s Kapschem nejspíš bude v úterý řešit poslanecký klub ANO.

Dění kolem mýtného tendru chce na program sněmovní schůze zařadit i opoziční ODS. Ohlásila to už o víkendu. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ovšem nevidí důvod k tomu, aby se podezřeními zabývala Sněmovna. Poukázal mimo jiné na to, že Faltýnek je nyní v pozici svědka. Hamáček se nedomnívá, že by informace z kauzy unikly do médií od policie.

Kapsch nevyhrál v tendru na další provoz mýtného a věcí se zabýval antimonopolní úřad. Policisté na úřadu zasahovali kvůli údajnému ovlivňování přezkumu veřejné zakázky na systém elektronického mýta. Rafaj ale věří tomu, že vyšetřování prokáže, že všechna správní řízení vedená úřadem byla zákonná a nikdo je neovlivňoval.

Pětice protikorupčních organizací dnes vyzvala vládu, aby zvážila, zda prezidentovi Miloši Zemanovi nenavrhne Rafajovo odvolání. Zeman ale ČTK řekl, že důvodem k odvolání by měl být až pravomocný rozsudek. Také ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) nevidí k odvolání důvod. Vláda podle něj dodržuje presumpci neviny. Navíc je možné předsedu úřadu odvolat podle zákona pouze v případě, že úřad nevykonával půl roku, nebo narušil jeho důvěryhodnost. K tomu by podle Kěžínka bylo třeba pravomocné rozhodnutí soudu.

Kapsch provozuje mýtný systém v Česku od roku 2007, v tendru na nového provozovatele mýta po roce 2019 zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll. Kapsch výsledky tendru napadl, ÚOHS nejdříve loni v květnu výběr vítěze tendru zrušil, v záři ale platnost smlouvy potvrdil. Kapsch se obrátil na soud.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

14:50 Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

Nového ombudsmana Stanislava Křečka je stále plný mediální prostor. Interview s ním nabídl i server …