Šéfka českých soudců hájila Výborného, který zrušil opatření proti pandemii: Že je bratr opozičního politika, to neznamemá, že je podjatý

14.05.2020 22:01

Soudci jsou zvyklí řešit problémy, ale i pro ně je současná koronavirová krize novou záležitostí. Na několik týdnů se život zastavil i v soudních síních. Jsou nyní soudy připraveny na dobu po nouzovém stavu? Co přinese novela zákona o soudech a soudcích? Nejen o tom v pořadu Interview na ČT24 promluvila Daniela Zemanová, prezidentka Soudcovské unie ČR.

Šéfka českých soudců hájila Výborného, který zrušil opatření proti pandemii: Že je bratr opozičního politika, to neznamemá, že je podjatý
Foto: Repro ČT24
Popisek: Prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanov

Pokud se někdo v době nouzového stavu cítil omezen ve svých právech nespravedlivě, v přemíře a tedy v rozporu se zákony, může tento svůj pocit přetavit do žaloby, o které pak budou rozhodovat soudy, sdělila Zemanová na úvod – s tím, že z právního hlediska v době koronavirové krize nebyl svět spravedlivý.

„Soudy budou ti, kteří se nyní budou pokoušet takové případy částečně napravovat a případně říci: Ano, zde se stala nespravedlnost,“ doplnila. Soudy se prý už opět rozběhly a fungují téměř na sto procent. Očekává, že krize bude mít velké negativní důsledky. „Pravděpodobně přijde ekonomická krize,“ uvedla prezidentka Soudcovské unie ČR.

Až tato krize pomine, zřejmě justice bude muset vyřešit možná velký objem případů. Jsou na to soudy připraveny? „Soudy musí být vždy připraveny ochránit práva občanů v přiměřené době. Budeme se snažit ze všech sil, a pokud bude nápor nových věcí velký, musíme na určitou dobu nasadit všechny naše rezervy a pracovat přesčas,“ podotkla Zemanová.

Záležet také bude hodně na tom, jakou pomoc soudům v takovém případě poskytne Ministerstvo spravedlnosti, jakožto orgán, jenž je povinen zajistit soudy po organizační a finanční stránce. „Zatím nevíme, jaká pomoc bude. Asi to neví ani samo ministerstvo, jelikož jednání o rozpočtu se budou nejspíše odkládat,“ pokrčila Zemanová rameny.

Projevila obavy, které ohledně finanční pomoci od Ministerstva spravedlnosti má: „Nemáme s tím příliš pozitivní zkušenosti. V dobách, kdy byly soudy velmi zatíženy, například v 90. letech, nebo po účinnosti nového občanského zákoníku, tak pomoc ze strany státu nepřišla. Jisté obavy tedy máme,“ připustila Zemanová.

Zásadním momentem v uplynulých týdnech bylo rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zrušil čtyři opatření Ministerstva zdravotnictví. „To mě nepřekvapilo,“ pousmála se Zemanová a doplnila: Ohledně souladu těch opatření ministerstva se zákonem probíhaly právní diskuse,“ uvedla.

Toto rozhodnutí mělo ještě dohru, když ministryně spravedlnosti Marie Benešová označilo soudce Štěpána Výborného, který zrušil některá koronavirová opatření, za podjatého, protože je bratrem lidoveckého poslance Marka Výborného. „Jenom skutečnost, že bratr, který je opozičním politikem a nepodílel se zjevně na přípravě zmíněných opatření, sama o sobě bez dalších vážných důvodů, není důvodem k podjatosti,“ konstatovala prezidentka Soudcovské unie ČR.

Pozornost se upnula i na novelu zákona o soudech a soudcích, který nyní leží v Poslanecké sněmovně. Co zásadního přinese? „Tato novela upravuje velmi potřebné instituty, tedy výběr soudců; je velká hanba, že to není zákonem upraveno. A upravuje i výběr funkcionářů,“ zmínila procesy, které určují kvalitu soudnictví a musí být upraveny zákonem.

Dosavadní praxe, co se týká výběru soudců, byla špatná právě v tom, že to byla pouze praxe, a nebyla zakotvená zákonem. „Vybírali se soudci s definitivou na 40 let. U funkcionářů byl jejich výběr sice upraven instrukcí Ministerstva spravedlnosti, ale tu bylo možné každý den změnit. A také často měněna byla,“ řekla Zemanová na závěr, proč nebyl tento způsob dostatečný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jak zabít Babiše,“ nakreslilo dítko. Ve škole dostal pochvalu, učitelka říkala, že se Babiše musíme zbavit, chlubí se maminka. Jinde sundávají obrazy Zemana

16:02 „Jak zabít Babiše,“ nakreslilo dítko. Ve škole dostal pochvalu, učitelka říkala, že se Babiše musíme zbavit, chlubí se maminka. Jinde sundávají obrazy Zemana

Po sociálních sítích koluje obrázek s jednoduchým návodem, jak zabít premiéra Andreje Babiše. Obráze…