Senát asi schválí růst plateb státu za pojištěnce

08.10.2013 11:51 | Zprávy

Senát asi schválí vládní zákonné opatření o navýšení plateb do zdravotnictví za státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun za rok. Horní komoře to dnes doporučil její zdravotnický výbor. Plénum rozhodne o opatření na schůzi, která začne ve středu.

Senát asi schválí růst plateb státu za pojištěnce
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Senátu složilo slib 27 nových senátorů. Mezi novými například Tomio Okamura a Libor Michálek, staronovými Jaroslav kubera nebo Jiří Čunek

Opatření zvyšuje od ledna platby státu za děti, důchodce nebo nezaměstnané o 64 korun měsíčně z nynějších 723 korun. "Důvodem je neudržitelná situace systému veřejného zdravotního pojištění," řekl ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát.

Zdravotnictví je podle něho od roku 2009 z významné části hrazeno z rezerv z předchozích let, z nichž bylo vyčerpáno celkem 24 miliard korun. Na konci letošního roku lze čekat osmimiliardový propad, na konci příštího roku o další tři miliardy korun, uvedl ministr. Nemocnice budou mít podle něho na konci roku závazky po lhůtě splatnosti celkem zhruba za šest miliard.

Po Senátu musí zákonné opatření schválit nová sněmovna

Proti předloze vystoupila senátorka Daniela Filipiová (ODS), která volala po reformě zdravotnictví. Když se do něho nalévají peníze, nikoho to prý nenutí dobře hospodařit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Helena Langšádlová byl položen dotaz

Proč se bát Ruska, když jsme v NATO?

Nebo nevěříte v případnou pomoc NATO? A myslíte, že Rusko zamýšlí začít třetí světovou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib v Jablonci: 90 procent lidí bude mít více peněz. Máme plán

20:45 Hřib v Jablonci: 90 procent lidí bude mít více peněz. Máme plán

Byli jsme příliš důvěřiví ke koaličním partnerům. Musíme tvrději zastupovat zájmy našich voličů, uji…