Senát by měl doporučit start jednání s Makedonií o přístupu k EU

26.01.2014 8:58

Senát by měl podle svého evropského výboru v souladu s Evropskou komisí doporučit EU, aby zahájila přístupová jednání s Makedonií. Za důležité by měl označit také opětovné nastartování dynamiky přístupového procesu s Tureckem jako strategickým partnerem. Horní komora o tom rozhodne příští týden. Návrh bude projednávat na základě dokumentu, v němž Evropská komise hodnotila pokrok uchazečů ze západního Balkánu o členství v unii.

Senát by měl doporučit start jednání s Makedonií o přístupu k EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Senátu proběhl veřejný seminář Umírá Ústav pro studium totalitních režimů?

Komise členským zemím EU navrhuje zahájení přístupových rozhovorů s Makedonií už pět let, rozhodnutí zatím nepadlo. Makedonie, která již je kandidátskou zemí, podle komise dostatečně plní potřebná politická kriteria. Musí však ještě zapracovat na uvedení potřebných reforem do praxe a posílit svobodu slova a nezávislost justice.

Komise doporučila udělit status kandidátské země Albánii.

V případě Turecka, které o členství požádalo už v roce 1987, komise ocenila pokračující reformní úsilí, připomněla ale také polarizaci politické situace v zemi, potlačování politické opozice v parlamentu a tvrdý postup státního aparátu vůči nesouhlasným hlasům.

Komise doporučila udělit status kandidátské země Albánii. Tato země by se ale měla více věnovat boji s organizovaným zločinem a korupcí a zintenzivnit reformy především v otázce vlády práva. Naopak dialog EU s Bosnou a Hercegovinou, jehož samotné zahájení bylo pozitivem, prý zatím příliš ovoce nepřinesl. Chybí proevropské reformy, například potřebné změny ústavy k zajištění rovnoprávnosti menšin, a země udělala malý pokrok k funkční tržní ekonomice i při sbližování svého práva s právem evropským.

Senát má na programu schůze, která začne ve středu, desítku evropských materiálů a předpisů. Kromě toho má ještě volit své kandidáty na ombudsmana. Adepty jsou jeho současný zástupce Stanislav Křeček a jeho předchůdkyně v této funkci Anna Šabatová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romové z Chanova přišli s peticí: Nechtějí „čunkodomy“ ani zadarmo. Opraví si ghetto sami, věří Piráti

20:44 Romové z Chanova přišli s peticí: Nechtějí „čunkodomy“ ani zadarmo. Opraví si ghetto sami, věří Piráti

„Když vás stáhnu z kůže, nikdo nepozná, kdo byl Rom, kdo Čech. Všude jsou chyby a nikdo není lepší,“…