Senát odmítl novelu, která by mohla snížit přeplněnost věznic

18.07.2012 19:28

Senát odmítl poslaneckou novelu, která chce přeplněnost českých věznic vyřešit častějším využíváním domácího vězení nebo podmínečného propuštění za méně závažné zločiny. Norma se tak vrátí k novému projednání sněmovně, která má možnost dnešní senátní veto přehlasovat.

Senát odmítl novelu, která by mohla snížit přeplněnost věznic
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Věznice Pankrác
reklama

Novela také počítá s nižšími tresty za zanedbání povinné výživy a maření úředního rozhodnutí. Neplatičům alimentů by soudy mohly uložit zakázat řízení motorových vozidel, což předseda senátního ústavně-právního výboru a trestní právník Miroslav Antl (za ČSSD) označil za "kvazitrest". Navrhované úpravy jsou podle něj nepřípustné a jsou chaotickým a účelovým pokusem ministerstva spravedlnosti "vyčistit věznice". Reagoval tak na obhajobu místopředsedy STAN Stanislava Polčáka, že většinu úprav vypracovalo právě ministerstvo spravedlnosti.

Předloha počítá s častějším využíváním domácího vězení, ke kterému by mohli být odsouzeni i mladiství pachatelé. Doma by si po uplynutí poloviny trestu v obvyklém vězení mohli zbytek trestu z rozhodnutí soudu odpykávat lidé, kteří byli odsouzeni za přečiny. Domácí vězení nebo veřejně prospěšné práce by hrozily v případě, že pachatel neuhradí uložený peněžitý trest.

Vězňům by se podle novely rovněž zkrátila lhůta, po jejímž uplynutí mohou znovu žádat o podmíněné propuštění. Nyní je roční, nově má být poloviční. Lidé, kteří by nebyli odsouzeni za zvlášť závažné zločiny, by mohli být nově propuštěni už po odpykání třetiny trestu. Antl upozornil, že jen třetinu trestu by si tak mohli odpykat ti, kdo byli odsouzeni za vydírání, sexuální nátlak, týrání svěřené osoby nebo majetkové trestné činy se škodou do pěti milionů korun. Za přečiny včetně korupčních deliktů by mohli být propuštěni ještě dříve, dodal.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

8:13 Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

TÝDEN V MÉDIÍCH Kde bere člověk, který se nazývá teologem, odbornou kompetenci k tomu posuzovat komp…