Senát platí miliony za ubytovnu pro tři své členy. Kuberovi došla trpělivost

07.12.2018 9:02

Jen za loňský rok zaplatil Senát více než dva miliony za ubytování senátorů v ubytovně horní parlamentní komory v pražských Jinonicích. O tento druh ubytování však senátoři téměř nejeví zájem. V jedenácti bytech byli ubytováni pouze tři senátoři. Každý tak přišel Senát na téměř šedesát tisíc. Podle současného předsedy Senátu Jaroslava Kubery by v budoucnu mohlo dojít ke změně ubytování.

Senát platí miliony za ubytovnu pro tři své členy. Kuberovi došla trpělivost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera
reklama

Mimopražští senátoři si raději místo bydlení na ubytovně hledají vlastní bydlení. Senát jim na to totiž měsíčně přispívá částkou 20.500 korun. Většina z nich jako důvod zmiňuje horší dopravní dostupnost.

„Ubytování v Jinonicích jsem využíval dva roky. Pak jsem dostal nabídku od kolegy senátora, přestěhovat se místo něho do nájmu. Vzhledem k mnohem lepší dopravní dostupnosti a službám v okolí jsem nabídky využil,“ vysvětlil senátor ČSSD Ivo Bárek. Podobně hovořil i jeho lidovecký kolega František Bradáč.

Ani senátorce Anně Hubáčkové zvolené v roce 2016 za KDU-ČSL lokalita nevyhovvoala a do Jinonic se ani nenastěhovala. „V době mého zvolení byla právě do této lokality dlouhá výluka v dopravě, jezdilo se tam poměrně komplikovaně,“ sdělila senátorka.

Ve stejném duchu se vyjádřila i řada dalších senátorů. Zmiňují také, že lákavý není ani fakt, že ubytován v Jinonicích z jejich kolegů v podstatě téměř nikdo není. „Navíc jsem věděl, že v Jinonicích téměř nikdo z členů horní komory nebydlí,“ uvedl senátor Michael Canov (SLK)

Aktuálně v ubytovně v Jinonicích bydlí tři senátoři. Jiří Carbol (KDU-ČSL) nebo Petr Orel (SZ), který je s ubytovnou spokojen. „Je tam klid, žádný dramatický provoz. A je to pět minut na metro,“ řekl někdejší první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), který tam také bydlel i s desítkami dalších senátorů.

Původně měl Senát v jinonické ubytovně k dispozici dvaašedesát vybavených bytů. Většinu z nich pustil právě kvůli tomu, že o ně nebyl zájem. Nyní horní komora pro potřeby zákonodárců drží jen jedenáct bytů a většina z nich zeje prázdnotou.

Současný předseda Senátu Jaroslav Kubera naznačil, že v budoucnu nespíše dojde v souvislosti s ubytováváním na ubytovně ke změně. „Senát sice musí zabezpečit pro mimopražské senátory bydlení, ale nemyslím si, že je nutné ubytovnu držet. To se určitě dá zařídit jinak,“ sdělil s tím, že se tím budou zabývat, až přijde nový kancléř, což bude po Novém roce.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

13:39 Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

Prvním hostem nedělních Otázek Václava Moravce v České televizi byl ministr vnitra Jan Hamáček. „My …