Senát požehnal tříprocentní růst platů politiků, prezident podpis přislíbil

18. 12. 2014 15:13

Senát dnes umožnil zvýšení platů ústavních činitelů zhruba o tři procenta. Základní plat poslance a senátora bez náhrad se tím zvýší od příštího roku o 1700 na 57.600 korun. Senátoři se rozhodli, že se novelou platového zákona nebudou zabývat. Předlohu, která zajistí také asi desetiprocentní růst mezd soudců a státních zástupců, tedy dostane k posouzení prezident Miloš Zeman. Ten ve středu řekl, že ji podepíše.

Senát požehnal tříprocentní růst platů politiků, prezident podpis přislíbil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pokračování ustavující schůze Senátu, který měl dokončit formování svých výborů, komisí a stálých delegací
reklama

Návrh, aby se Senát novelou nezabýval, přednesl předseda klubu ČSSD Petr Vícha a připojili se k němu i další senátoři. Na téma platů politiků bylo podle Víchy v posledních měsících řečeno vše. Kdyby se Senát rozhodl pro snížení růstu, interpretovalo by se to jako jeho zvýšení, protože mzdy by byly rozmrazeny, uvedl. Návrh podpořilo 52 ze 66 přítomných senátorů, tři byli proti.

Platy prezidenta, členů vlády a zákonodárců budou novelou opět navázány na průměrnou mzdu v nepodnikatelské sféře vždy za předminulý kalendářní rok, jako tomu bylo před jejich zmrazením. Základna pro další výpočet bude pro příští rok 2,25násobkem této mzdy, další dva roky 2,35násobkem, v roce 2018 pak 2,5násobkem, potom se automatický vrátí na 2,75násobek. Politici tedy budou mít růst svých platů zajištěn i v dalších několika letech v případě, že se průměrná mzda v nepodnikatelské sféře nějakým výraznějším způsobem nesníží.

Základní plat pobírá jen menšina zákonodárců. Většina z nich má ještě příplatky za vedení klubů, výborů nebo komisí. Politikům se zvýší i některé náhrady.

Vláda původně navrhovala zvýšení o jedno procento

Za výraznějším zvýšením mezd v justici stojí i letní verdikt Ústavního soudu, jenž zrušil ke konci roku nynější způsob výpočtu platové základny, od níž se odvíjejí soudcovské platy. Dosud základnu určoval 2,75násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře vždy za předminulý kalendářní rok. Podle nálezu se musí vrátit k trojnásobku a novela na to reaguje.

Mzdy státních zástupců se vypočítávají obdobně jako soudcovské platy. Odvíjejí se ale od základny snížené o desetinu.

Kdyby Parlament neschválil žádnou úpravu, mzdy politiků by vzrostly od ledna po několikaletém zmrazení o 26 procent. Úřady by navíc neměly zákonný podklad, jak počítat soudcovské platy.

Vláda původně navrhovala zvýšení nynější základny platné pro politiky o procento. Sněmovní výbory po dohodě všech klubů navrhly návrat k automatickému mechanismu, který by ale znamenal pro příští rok zvýšení mezd ústavních činitelů o více než 14 procent. Proti tomu se následně postavilo vedení ČSSD. Sociální demokraté nakonec ve Sněmovně prosadili tu podobu předlohy, kterou dnes nepřímo podpořili senátoři.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aféra Fridrichová: Xaver otevřel stavidla. A na ČT se to valí. Celé to bylo jinak?

11:01 Aféra Fridrichová: Xaver otevřel stavidla. A na ČT se to valí. Celé to bylo jinak?

Mělo 168 hodin vysílat slova Jany Maláčové? Podle Nory Fridrichové určitě ano, prý je nezajímala spr…