Senát schválil zdanění nadnárodních firem. Má přinést 2 miliardy ročně

30.11.2023 22:47 | Monitoring

Senátoři ve čtvrtek schválili nový zákon o dorovnávací dani, který by měl umožnit státu danit zisky nadnárodních firem působících v Česku. Normu dostane k podpisu ještě prezident republiky.

Senát schválil zdanění nadnárodních firem. Má přinést 2 miliardy ročně
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Nový zákon o dorovnávací dani, díky kterému by Česko mělo možnost danit zisky nadnárodních firem, by do státního rozpočtu mohl zajistit příjmy do státní kasy ve výši 2 miliard korun ročně. V platnost by tento zákon mohl vstoupit k poslednímu dni letošního roku.

Norma vychází z evropské směrnice, kterou se členské státy zavázaly aplikovat od počátku roku 2024 a která nastavuje podmínky pro zdanění velkých firem. Všechny společnosti působící v EU, které jsou součástí skupin s konsolidovaným příjmem 750 milionů eur a vyšším, budou muset odvádět od počátku nového roku minimálně 15% efektivní daň z příjmů.

Původně na ministerstvu financí odhadovali, že pro Česko půjde o částku 4 až 6 miliard korun ročně, to však bylo za dosavadních daňových pravidel. Jelikož ale konsolidační balíček od příštího roku zvýší sazbu daně z příjmů firem z 19 na 21 procent, státu by to mohlo ročně vynést asi 22 miliard korun.

Roční výnos z dorovnávací daně se tím podle odhadů sníží na polovinu až třetinu. Důvodem je, že se při vyšší sazbě daně z příjmů zvýší míra efektivního zdanění a méně skupin zůstane pod hranicí zdanění, při níž by se dorovnávací daň uplatňovala.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Eurokoalice

Když jste takový odpůrce eura, vám nevadí, že tvoříte koalici s tak eurofanatickými stranami jako je STAN a TOP 09? Proč nejde ODS do voleb samostatně? Přijde mi, že třeba se STAN máte dost protichůdné názory nejen co se týká eura.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidé dávají ruce pryč od Rohlik.cz. „Zmatený“ Čupr: Vždyť už jsme to jednou udělali a prošlo to

17:00 Lidé dávají ruce pryč od Rohlik.cz. „Zmatený“ Čupr: Vždyť už jsme to jednou udělali a prošlo to

Český internetový obchod Rohlík.cz po pondělních zemědělských protestech v Praze ukončuje spolupráci…