Senát se postavil proti sjednocení sazeb DPH

25.10.2012 12:30

Senát na podnět ČSSD doporučil zachovat sazby daně z přidané hodnoty (DPH) v příštím roce na současné výši 14 a 20 procent. Sociální demokraté chtějí zabránit tomu, aby kvůli možnému sjednocení sazeb na 17,5 procenta zdražily léky a potraviny. Podle předsedy senátního hospodářského výboru Jana Hajdy (ČSSD) je to nepřijatelné. Zákon o jednotné sazbě DPH 17,5 procenta byl přijat loni a pokud se nezmění, začne platit od ledna 2013.

Senát se postavil proti sjednocení sazeb DPH
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání Senátu

Horní komora dnes upravila novelu, která měla původně zavést pro většinu podnikatelů povinnost podávat přiznání k DPH elektronicky. Novelu proto bude muset znovu posoudit Sněmovna.

Zachování sazeb DPH na současné výši doporučil také sněmovní rozpočtový výbor v rámci stabilizačního daňového balíčku, v němž vláda navrhla naopak zvýšit obě současné sazby od příštího roku o jeden procentní bod. Podle kompromisního návrhu premiéra a předsedy ODS Petra Nečase by se mohla takto zvýšit pouze spodní sazba DPH. O podobu balíčku se ve Sněmovně vede boj jak mezi opozicí a vládní koalicí, tak uvnitř ODS.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se zachováním současných sazeb nesouhlasil. Podle senátora Petra Pakosty (dříve ODS) se senátní úprava "jeví být zbytečným šprajcem". Podotkl, že Hajdův výbor v úterý doporučil novelu schválit beze změn, ale dnes ráno své doporučení po jednání senátorského klubu ČSSD "poměrně partyzánským způsobem" změnil. Hajda se proti tomuto hodnocení později ohradil. Uvedl, že jednání bylo svoláno řádně a zúčastnil se ho i zástupce ministerstva financí.

Stop daňovým únikům

Povinnost plátců DPH podávat přiznání pouze elektronicky má platit od roku 2014. Opatření se nebude vztahovat na drobné živnostníky a firmy s obratem do šesti milionů korun ročně.

Novela má také zabránit daňovým únikům. Zavádí například institut tzv. nespolehlivého plátce daně. Takový status může získat ten plátce DPH, který závažným způsobem neplní své povinnosti ve vztahu ke správě daně. Firmy, které by s takovým plátcem obchodovaly, by se vystavily riziku ručení za nezaplacenou DPH.

Nespolehliví plátci, kteří mají jako zdaňovací období kalendářní čtvrtletí, by nově měli toto období pouze měsíční. Pro nové plátce DPH bude jako zdaňovací období, za které podávají daňové přiznání, povinně platit po stanovenou dobu kalendářní měsíc. Pokud plátce splní zákonem stanovené podmínky, bude si moci za zdaňovací období zvolit kalendářní čtvrtletí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po tom, co ČT napáchala, už ji nikdo nebere vážně,  myslí si Ovčáček. Vždycky se prý baví, když Nora Fridrichová píše na Twitter...

18:28 Po tom, co ČT napáchala, už ji nikdo nebere vážně, myslí si Ovčáček. Vždycky se prý baví, když Nora Fridrichová píše na Twitter...

V jednu chvíli to vypadalo, že snad na Kavčích horách spáchají sebevraždu. Těmito slovy hradní mluvč…