Senátor Eybert: Putin musí vědět, že Ukrajina v tom není sama. Ekonomicky i vojensky.

11.04.2015 14:13 | Zprávy

Starostou je Pavel Eybert (ODS) nepřetržitě již od roku 1990 a současně patří i mezi nejdéle působící senátory. V rozhovoru pro naše stánky se vyjádřil nejen k dopadům přestřelky mezi prezidentem a americkým velvyslancem Schapirem či k prezidentově cestě do Moskvy. Okomentoval ale také vývoj konfliktu na Ukrajině. Z čeho má největší obavy? A proč považuje za nešťastný návrh novely zákona, který má řešit všechny národní parky najednou?

Senátor Eybert: Putin musí vědět, že Ukrajina v tom není sama. Ekonomicky i vojensky.
Foto: senat.cz
Popisek: starosta Chýnova Pavel Eybert (ODS)

Nepřetržitě od roku 1990 působíte jako starosta a mandát jste obhájil s přehledem i loni. Ačkoliv je má otázka irelevantní, pokud byste neuspěl, máte představu, co byste dělal?

Jelikož jsem již v důchodovém věku, odešel bych do důchodu. Nicméně nějakou práci bych si našel. Mohu učit, suplovat za nemocné kolegy, působit jako zástupce investora na pozemních stavbách apod.

Co nového letos v Chýnově plánujete?

Největší letošní akcí je připojení 55 rodinných domů v místní části Kloužovice na vytápění odpadním teplem z bioplynové stanice zemědělského družstva. Dále zateplení domu s pečovatelskou službou a dalšího bytového domu. K tomu pak hlavně příprava 20 parcel pro nové rodinné domy a dva bytové domy.

Jste také jedním z nejdéle působících senátorů. Nyní v Senátu působíte jako místopředseda výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Podle současné ministryně Karly Šlechtové Česko může nedočerpáním dotací přijít až o 85 miliard. Co vy na to? Kde vidíte příčinu, které má Česko s čerpáním dotací a jaké řešení se podle vás nabízí?

Složitost podávání žádostí, náročné podmínky pro získání stavebního povolení, odvolávání do výběrových řízení, kontroly bazírující na naprosto nepodstatných věcech…

A jak byste Karlu Šlechtovou jako ministryni hodnotil vy sám?

Zatím se snaží, uvidíme, v jaké podobě předloží novelu stavebního zákona a zákona o zadávání veřejných zakázek. Ministryni dělá krátce, tak není možné zatím moc hodnotit.

Evergreenem je také legislativní proces zákona o NPŠ, který dosud nebyl dokončen. Je tak obtížné se domluvit, nebo kde je největší problém?

Šumava je fenomén zasluhující zvláštní pozornost. Senátním návrhem zákona o NPŠ jsme se snažili mu ji dát. Bohužel se náš názor nesetkal s představou pana ministra Brabce. Když si čtu návrh novely zákona číslo 114/1992 Sb., který má řešit všechny národní parky najednou, je mi z toho smutno. Těch pár řádků v zákoně je jen obecnou proklamací a vše se bude řešit vyhláškami – a tam už zákonodárci nemají MŽP co do nich mluvit. Prostě si v nich napíšou, co chtějí, bez ohledu na ostatní.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Kateřina Synková

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Proč nikdo neřeší nákup tanků bez výběrka?

Dobrý den, schvalujete nákup tanků, který vláda plánuje? Mě překvapuje, že nikdo neřeší, že nákup probíhá bez výběrového řízení. Podle mě to zavání korupcí nebo minimálně plýtvání veřejnými penězi, protože když není výběrko, jak se ví, že jde pro nás o ten nejvýhodnější nákup?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

20:53 Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

Ministryně obrany Jana Černochová měla zakázat náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi zřízení o…