Senátor Láska: Stydím se za české pokrytce. Bohužel se podařilo dostat mezi lidi strach

09.08.2016 20:35

Evropa by se měla připravit na vše, co může přinést pravděpodobné vypovězení migrační dohody s Tureckem, varoval v dnešním Interview ČT24 senátor Václav Láska (Strana zelených).

Senátor Láska: Stydím se za české pokrytce. Bohužel se podařilo dostat mezi lidi strach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Václav Láska
reklama

Podle něj bychom si měli připustit, že Turecko není pro Evropu partnerem pro řešení migrační krize.

A po tom všem, co se v Turecku odehrálo po údajném puči, by se měla ukončit jednání o vstupu Turecka do EU. „Není nejmenší vůle na smír, padají jen výhrůžky, ultimativní požadavky. Jednání o vstupu Turecka do EU se ukázala jako slepá cesta,“ podotkl senátor.

Puč byl zlomovým bodem

Desítky nebo stovky lidí, kteří pracují v aparátu EU, by měly připravit plán B pro případ, že Turecko se o tři miliony uprchlíků už dál nebude starat a ti se pak dají na pochod.

To, co se stalo v Turecku po údajném puči, byl podle Lásky určitý zlomový bod, kdy se Turecko vydalo na svou cestu. „Nechci říct zlomme nad Tureckem hůl, ale bohužel to tak pro nejbližší dobu vypadá,“ poznamenal.

Odmítl plány na znovuzavedení trestu smrti v Turecku. Na námitku moderátorky, že trest smrti mají i některé státy USA, podotkl, že trest smrti nelze akceptovat ve státě, který není demokratický, ale diktátorský. „Trest smrti by sloužil k potírání opozice, to je věc, kterou jsme v Evropě už vymýtili,“ upozornil Láska.

Slibování zastavení migrace je dehonestací krajských voleb

Kriticky se postavil k tomu, že některé strany využívají migrační vlnu v předvolební kampani. „Slibovat v krajských volbách, že zastavíte migraci, je nesmysl a dehonestace krajských voleb,“ prohlásil. Vyjádřil obavu z toho, že část voličů na argumentaci migrační vlnou slyšet bude. „Strach se do české společnosti podařilo úspěšně dostat,“ posteskl si s tím, že bude bohužel ještě nějaký čas trvat, že subjekty, které na tento strach sázejí, z něj budou těžit.

Když nechceme přijímat uprchlíky, měli bychom vystoupit z EU

Ohledně prohlášení prezidenta či vicepremiéra Andreje Babiše, že bychom neměli přijímat žádné uprchlíky, pak uvedl, že pokud nechceme přijímat uprchlíky, měli bychom vystoupit z EU. Je prý pokrytecké, když ČR chce z EU stále nějaké peníze, ale když EU něco potřebuje, stavět se k ní zády. „Za tento pokrytecký přístup se stydím,“ podotkl.

Jsem smutný, že mraky inteligentních lidí mají strach

Přiznal, že terorismus nelze stoprocentně vymýtit, na druhou stranu lze prý vymýtit strach. Strachu se prý musíme postavit, jinak prohrajeme s Islámským státem. „Lidé mají strach, jsem na vážkách, jak moc mít pro to pochopení,“ řekl s tím, že by se měla vést kampaň, jak tomuto strachu čelit. Migrace totiž nepřináší jen terorismus, ale i soužití lidí. „Jsem z toho smutný, že mraky lidí, které považuji za inteligentní, mají strach a tomu strachu podléhají,“ dodal.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tajná diplomacie kolem Izraele. USA, Rusko, Turecko. Zdeněk Zbořil odkrývá, co se skrývá za kouřem z raket

15:14 Tajná diplomacie kolem Izraele. USA, Rusko, Turecko. Zdeněk Zbořil odkrývá, co se skrývá za kouřem z raket

Zdeněk Zbořil se podle svých vlastních slov jako politolog snaží dívat za létající rakety a planoucí…