Senátor: Národní výbory se vrací

21.01.2015 12:05

Za nesmyslnou buzeraci místní a krajské samosprávy považuje včera schválenou novelu o povinnosti obcí, měst, mikroregionů i krajů zveřejňovat smlouvy senátor Ivo Valenta. "Z podstaty věci nemám nic proti tomu, aby nakládání s veřejnými prostředky bylo pod přísnou veřejnou kontrolou. Ale zveřejňování tisíců smluv není podle mne tou správnou cestou," napsal na svém profilu na ParlamentníchListech.cz.

Senátor: Národní výbory se vrací
Foto: archiv senátora
Popisek: senátor Ivo Valenta
reklama

Poslanecká sněmovna včera večer přehlasovala všechny novely, které jí ze své poslední schůze vrátil Senát. Mimo jiné tak poslanci definitivně prosadili povinnost obcí, měst, mikroregionů i krajů zveřejňovat smlouvy o poskytnutí dotací na elektronických vývěskách po dobu 3 let od jejich uzavření. „Proti tomuto zákonu jsme se s dalšími kolegy senátory hlasitě postavili a apelovali jsme na poslance, aby se pod falešným pláštěm boje proti podvodníkům neuchylovali k další byrokratizaci místní samosprávy a přenášení dalších administrativních povinností i na ty nejmenší obce,“ píše dále senátor.

Valenta se nemůže prý zbavit dojmu, že se stát v poslední době snaží mermomocí urvat co nejvíce pravomocí a svázat ruce nejen aktivním lidem a podnikatelům, ale teď i obcím a krajům. „Posloužit k tomu mají stále nové a nové požadavky, které jsou prosazovány na módní vlně boje proti podvodům,“ uvádí Valenta.

Celý článek ZDE

Senátorovi to připomíná éru národních výborů, kdy samospráva de facto neexistovala a o všem se rozhodovalo na ústředí strany a prostřednictvím komunistických tajemníků. „Opravdu si touto plíživou totalizací chceme nechat postupně vzít svobodu rozhodovat o veřejných věcech nikoliv v Praze či v Bruselu, nikoliv na ústředí „nějaké strany“, ale co nejblíže občanům?” Ptá se Valenta.

Vládní poslanci si musí přiznat podle Valentova názoru ještě jednu věc. „V tomto ohledu jsou navíc nesmírně pokrytečtí! Včera prosadili povinnost municipality zveřejňovat dotační smlouvy. Sami však již dlouhé měsíce vedou nekonečnou debatu o tom, jestli budou mít obdobnou povinnost i státní orgány, které na rozdíl od obcí, jež účelově a ryze cíleně podporují tam místní fotbalisty, tam hasičský ples či činnost místních zájmových kroužků, rozhodují o miliardových zakázkách,“ píše Valenta.

Navíc se senátor obává, že přijetí tohoto zákona způsobí vážné vrásky na čele také mnoha neziskovým organizacím. „Jak mne před časem informoval např. starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha, v případě slovácké metropole hrozí, že se téměř na tři čtvrtě roku zastaví financování místních spolků, které budou muset s přijetím dotace počkat až do chvíle, než se radnice vypořádá se všemi novými „zveřejňovacími“ povinnostmi, “ uvádí příklad senátor a dodává, že jej děsí ještě jedna podstatná věc.

Schválená novela zákona se bude vztahovat na nově uzavírané smlouvy. Ovšem v úterní rozpravě v Poslanecké sněmovně zaznělo, že ministerstvo financí už teď připravuje další novelu, která uloží obcím povinnost zveřejnit všechny smlouvy 10 let dozadu! „Dámy a pánové asi zapomněli, že retroaktivita je něco, čím bychom právní řád České republiky tedy zaplevelovat rozhodně neměli,” uzavírá senátor.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bra
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Islámský učenec radí, jak na koronavirus: Hlavně potírat řiť fialkovým olejem. A Írán pak vykazuje čísla, kterým nikdo nevěří...

7:24 Islámský učenec radí, jak na koronavirus: Hlavně potírat řiť fialkovým olejem. A Írán pak vykazuje čísla, kterým nikdo nevěří...

„Nejlepším spojencem infekce je stupidita,“ tvrdí komentátor a matematik Marian Kechlibar k současné…