Senátor Veleba nevěřícně zíral: Toto prováděl senátní kandidát Herman při pietě v Ležákách

29.06.2018 9:46

Senátor Jan Veleba letošní pietní vzpomínku k 76. výročí vyhlazení osady Ležáky, které se tento rok zúčastnil v roli místně příslušného senátora už po šesté, vnímal jako velmi zvláštní. Jeden z důvodů, proč tomu tak bylo, je podle jeho slov skutečnost, že se i zde dělá politika, přesto, že zde na vás z pietního aktu doslova sálá utrpení ležáckých dětí, žen a mužů. „Nad desítkami položených věnců se řeší oligarchizace politiky,“ povzdechl si senátor.

Senátor Veleba nevěřícně zíral: Toto prováděl senátní kandidát Herman při pietě v Ležákách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Veleba

Historii je třeba si připomínat, zvláště to platí pro oběti válečných hrůz německého fašismu. Je třeba bez pomp a velkých projevů takové akce podporovat, každý podle svých možností, neboť nejen Ležáky, ale i Lidice, kostel Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, kde padli naši váleční parašutisté, jsou symboly vážící se k zachování naší státnosti a k přežití našeho národa, je přesvědčen Veleba. „Jsou to symboly národního odporu, který vyvrcholil likvidací říšského protektora Reinharda Heydricha,“ dodal.

Jenže letošní pietní vzpomínka v Ležákách se nesla v trochu jiném duchu, než senátor očekával. Proto dnes cítil, že je jeho povinností ne zrovna lehkou formou krátké glosy na něco takového reagovat. „Na každém kroku, kde na vás dýchá utrpení ležáckých dětí, žen a mužů, se dělá politika. Z pódia tváří v tvář desítkám obrysů vypálených ležáckých domů v údolí, nad desítkami položených věnců se řeší mimo jiné oligarchizace politiky,“ kroutil hlavou Veleba při vzpomínce na své pocity, které jej na akci provázely.

Veleba pak také poukázal na to, že mše svaté pod širým nebem se na jejím počátku účastnil čtením evangelia kandidát do nadcházejících senátních voleb v tomto volebním obvodu (nedávný ministr kultury Daniel Herman- pozn. PL), současný senátor je brán jako „individuální účastník“.

„Lidé jsou všímaví a letošní některé excesy vedení Památníku Lidice, jinak příspěvkové organizace Ministerstva kultury, kam Památník Ležáky organizačně patří, měly odezvu v četných osobních reakcích, dotazech, telefonátech,“ upozornil senátor a dodal, že reakce to nebyly zrovna pěkné.

Původní zdroj ZDE

„Tato doba je zlomová, ztrácíme pomalu a jistě národní povědomí, vlastenectví a nahrazujeme je pochybnými symboly,“ říká Veleba. Tato slova se však podle něj nevztahují pouze na Ležáky, kde se dostává poslední dobou tomuto novému směru prostoru. „Je to můj osobní názor a hodnotím to jako symboly současné doby, ve které se bohužel nedá mluvit o lásce, která zvítězila nad lží a nenávistí,“ uzavřel s tím, že nakonec kdo byl účasten na místě anebo se díval na celý pietní akt v televizi, to může potvrdit.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…