Senátorka si chce došpápnout na ústavní soudce. Chce je vrátit mezi "smrtelníky"

16.12.2017 21:43

Senátorka Eliška Wagnerová se rozhodla posvítit si na soudce Ústavního soudu ČR. Sama byla deset let ústavní soudkyní a dnes se jí jako senátorce nelíbí, že ústavní soudci mají přestupkovou imunitu. Kdyby kupříkladu nějaký obyčejný smrtelník projel obcí rychlostí sto kilometrů v hodině, čekala by ho pokuta. Když totéž udělá ústavní soudce, nestane se mu prakticky nic. Eliška Wagnerová to chce změnit.

Senátorka si chce došpápnout na ústavní soudce. Chce je vrátit mezi "smrtelníky"
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová

„Opravdu nevím, jestli ústavní soudci můj návrh ocení. Ani jsem se jich na to nevyptávala. Prostě se domnívám, že takto by to mělo být,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz senátorka, která byla v letech 2002 až 2012 byla místopředsedkyní Ústavního soudu.

Dáma má za to, že se na ústavní soudce jaksi zapomnělo. Už i poslanci a senátoři se za své případné přestupky zodpovídají v klasickém přestupkovém řízení. Je na čase, aby se i ústavní soudci dostali mezi „smrtelníky“. Jinak se může opakovat případ ústavního soudce Radovana Suchánka, který v roce 2016 prosvištěl Břeclaví rychlostí takřka sto kilometrů v hodině. A nic se mu nestalo. Zákon říká, že smí být maximálně pokárán svými kolegy, což také byl, ale tím to skončilo.

Celý článek naleznete zde

To neznamená, že by Wagnerová chtěla sebrat ústavním soudcům imunitu úplně. Jako ústavní činitelé ji mají poslanci, senátoři a jako strážci ústavy by jí podle senátorky měli mít i ústavní soudci. Ale všechno má své meze. Na přestupky by se podle jejího názoru vztahovat neměla.

Wagnerová navrhuje, aby si ústavní soudce, který spáchá přestupek, mohl vybrat, zda se podvolí místnímu úřadu nebo příjme trest od kolegů v kárném senátu.

„Budu mluvit o poměrech, které jsem znala já. Vím, že někteří kolegové, kteří se dopustili dopravních přestupků, tak ačkoliv by neměli, se nakonec podrobili blokové pokutě. Ale někdy to není žádná výhra, pokud se dostanete před vlastní orgán, protože ten může být mnohem přísnější než orgány správní,“ řekla Wagnerová.

reklama

autor: mp

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Diskuze

Dobrý den, pane Bendle. Hned na začátku říkám, že podle mě nemají zemědělci k demonstracím důvod. Vždyť jejich zisky rostou, tak na co si stěžují? Ale proč vás oslovuji je kvůli vašemu komentáři. Tvrdíte, že protest pokus nelegitimních osob o destabilizaci. Proč myslíte, že by se o to někdo snažil? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kostlivec Vondry? „Úplatky v Promopro. Věděl o nich. Možná si sám odnesl igelitku.“ Zasvěcený promluvil

22:35 Kostlivec Vondry? „Úplatky v Promopro. Věděl o nich. Možná si sám odnesl igelitku.“ Zasvěcený promluvil

Česká vláda, jedna z nejmilitantnějších vlád na světě, vsadila vše na strašení válkou, a vychází jí …