Senátorka si chce došpápnout na ústavní soudce. Chce je vrátit mezi "smrtelníky"

16.12.2017 21:43

Senátorka Eliška Wagnerová se rozhodla posvítit si na soudce Ústavního soudu ČR. Sama byla deset let ústavní soudkyní a dnes se jí jako senátorce nelíbí, že ústavní soudci mají přestupkovou imunitu. Kdyby kupříkladu nějaký obyčejný smrtelník projel obcí rychlostí sto kilometrů v hodině, čekala by ho pokuta. Když totéž udělá ústavní soudce, nestane se mu prakticky nic. Eliška Wagnerová to chce změnit.

Senátorka si chce došpápnout na ústavní soudce. Chce je vrátit mezi "smrtelníky"
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová

„Opravdu nevím, jestli ústavní soudci můj návrh ocení. Ani jsem se jich na to nevyptávala. Prostě se domnívám, že takto by to mělo být,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz senátorka, která byla v letech 2002 až 2012 byla místopředsedkyní Ústavního soudu.

Dáma má za to, že se na ústavní soudce jaksi zapomnělo. Už i poslanci a senátoři se za své případné přestupky zodpovídají v klasickém přestupkovém řízení. Je na čase, aby se i ústavní soudci dostali mezi „smrtelníky“. Jinak se může opakovat případ ústavního soudce Radovana Suchánka, který v roce 2016 prosvištěl Břeclaví rychlostí takřka sto kilometrů v hodině. A nic se mu nestalo. Zákon říká, že smí být maximálně pokárán svými kolegy, což také byl, ale tím to skončilo.

Celý článek naleznete zde

To neznamená, že by Wagnerová chtěla sebrat ústavním soudcům imunitu úplně. Jako ústavní činitelé ji mají poslanci, senátoři a jako strážci ústavy by jí podle senátorky měli mít i ústavní soudci. Ale všechno má své meze. Na přestupky by se podle jejího názoru vztahovat neměla.

Wagnerová navrhuje, aby si ústavní soudce, který spáchá přestupek, mohl vybrat, zda se podvolí místnímu úřadu nebo příjme trest od kolegů v kárném senátu.

„Budu mluvit o poměrech, které jsem znala já. Vím, že někteří kolegové, kteří se dopustili dopravních přestupků, tak ačkoliv by neměli, se nakonec podrobili blokové pokutě. Ale někdy to není žádná výhra, pokud se dostanete před vlastní orgán, protože ten může být mnohem přísnější než orgány správní,“ řekla Wagnerová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman natřel Německo a „klimatické šílence“. Před projevem překvapil Pirát, ale utřeli ho

10:36 Zeman natřel Německo a „klimatické šílence“. Před projevem překvapil Pirát, ale utřeli ho

Prezident republiky Miloš Zeman promluvil v Poslanecké sněmovně. Jak se již stalo tradicí, přišel ta…