Senátu se příští rok zkrátí rozpočet o 20 milionů

14. 8. 2012 12:43

Rozpočet Senátu by měl v příštím roce proti letošku klesnout o víc než 20 milionů korun. Zatímco letos mu státní rozpočet původně přidělil 525,5 milionu korun, pro příští rok by měl mít k dispozici 498 milionů korun. V letošním roce musel navíc Senát kvůli úsporám ve státním rozpočtu zmrazit téměř pět milionů korun ve výdajích. Senátory z Hospodářského výboru o tom v úterý informoval senátní kancléř Jiří Uklein.

Senátu se příští rok zkrátí rozpočet o 20 milionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání Senátu Parlamentu České republiky

Rozpočet se bude v dalších letech snižovat ještě více. Výhled do roku 2015 počítá s tím, že by Senát dostal na výdaje zhruba 471 milionů korun. Kancléř varoval, že toto snížení už ohrožuje schopnost Senátu fungovat jako celek, uvedla ČTK.

Uklein připomněl, že vzhledem k povodním z roku 2002 bylo nutné vyměnit například techniku v jednacím sále, ale od té doby se do ní nic neinvestovalo. Například hlasovací zařízení je podle něj před svým fyzickým koncem. Uvedl také, že rozpočet Senátu navyšuje ročně o pět milionů zdanění náhrad senátorů, z nichž musí odvádět zdravotní a sociální pojištění.

Senát musí o svém rozpočtu vyjednávat razantně, míní Korytář

Kancléř varoval, že pokud by do budoucna musel škrtat, nezná jiný způsob, jak se s tím vyrovnat, než masivně propouštět senátní úředníky.

Předseda komise pro práci kanceláře Senátu Karel Korytář (ČSSD) doporučil postupovat při vyjednávání s Ministerstvem financí i sněmovním rozpočtovým výborem dostatečně razantně a přesvědčit je, aby zajistily takový rozpočet Senátu, který mu umožní fungovat. Připomněl, že do výdajů se promítá i pravidelná obměna senátorů při každých senátních volbách, kdy se odcházejícím senátorům vyplácí odchodné. Petr Pakosta (nezařazený) k tomu řekl, že při podzimních volbách se pokusí obhájit svůj mandát, aby Senátu tyto náklady ušetřil.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neraďte, udeřilo na Šichtařovou. A ta se nenechala

13:33 Neraďte, udeřilo na Šichtařovou. A ta se nenechala

Ekonom a bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl do Lidových novin sepsal článek, který…