Senior taxi. Na Moravě se svezou na úřad či k lékaři za 15 korun

11. 10. 2012 20:39

V Bohumíně na Karvinsku začne od ledna fungovat nová služba pro starší obyvatele města - senior taxi. Speciální taxi pro osoby starší 70 let je za 15 korun za jednu jízdu odveze na úřady, k doktorovi, na hřbitov či na poštu. Zbytek nákladů za cestu doplatí radnice.

Senior taxi. Na Moravě se svezou na úřad či k lékaři za 15 korun
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Prahou se prohnala protestní jízda taxikářů. Nelíbí se jim, že není magistrátem stanovena minimální cena za kilometr

"Inspirovali jsme se v sousedním Rychvaldu, kde podobnou službu zavedli letos v únoru a senioři si ji tady nemůžou vynachválit," uvedl místostarosta Igor Bruzl (ČSSD). Radniční taxi bude fungovat každý všední den od 6.00 do 14.00.

"V tuto chvíli chystáme výběrové řízení na poskytovatele nové služby. Podle evidence obyvatel by ji mohlo využívat až 2200 seniorů. Ještě než služba začne fungovat, pošleme seniorům do schránek letáček se všemi podrobnosti. Jsme zároveň připraveni operativně podle zkušeností z praxe pozměnit podmínky pro využití radničního taxi," doplnil Bruzl s tím, že město má pro příští rok na provoz taxi vyčleněno 250 tisíc korun.

Dotace od města a kraje

Dvaadvacetitisícový Bohumín nemá a neprovozuje městskou hromadnou dopravu. Klasickou MHD v Bohumíně supluje příměstská autobusová doprava a do města zajíždějí autobusy mimobohumínských dopravců - ČSAD Karviná a Dopravního podniku města Ostravy. Město na příměstskou dopravu přispívá ročně dvěma miliony korun.

"Nechtěli jsme zvyšovat dotace na příměstskou dopravu, aby nám pak městem jezdily prázdné autobusy. Proto jsme se rozhodli přistoupit k adresné podpoře, která pomůže těm, co to nejvíce potřebují," podotkl starosta Petr Vícha (ČSSD).

Veřejnou autobusovou dopravu dotuje město jen v nepracovních dnech na linkách, které zasahují do katastru Bohumína. V pracovních dnech dotuje veřejnou dopravu Moravskoslezský kraj. Kdyby kraj i město veřejnou dopravu nedotovaly, jízdné by podle mluvčí radnice Lucie Balcarové bylo dražší a většina spojů, zejména do odlehlejších městských částí, by vůbec nejezdila.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři úhly pohledu na triumf Borise Johnsona: Za pět let udělá z Británie úplně jinou zemi. A velké povzbuzení pro Trumpa...

15:35 Tři úhly pohledu na triumf Borise Johnsona: Za pět let udělá z Británie úplně jinou zemi. A velké povzbuzení pro Trumpa...

Hazardní krok, ve kterém Boris Johnson vsadil takřka všechno. Nosný motiv provést už konečně brexit …