Separatisté prý nasadili do bojů letectvo, napětí na Ukrajině eskaluje

04.02.2015 11:39

Rusové dnes nasadili poprvé do bojů proti Ukrajině letectvo. „Opolčenci“, jak se označují proruské jednotky na východní Ukrajině, však tvrdí, že ukrajinský letoun Su-25 musel na území, které ovládají, přistát kvůli poškození. Informace z ruských zdrojů překládají Britské listy.

Separatisté prý nasadili do bojů letectvo, napětí na Ukrajině eskaluje
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Po městě chodí skupiny "opolčenců", tedy domobranců

http://www.blisty.cz/art/76354.html

O tom, kdy dojde k nasazení letectva na straně (pro)ruských jednotek se debatuje již delší dobu. Ukrajincům se tak výrazně omezí repertoár taktických sil. "Separatisté" sice nemají k dispozici žádnou řádnou letištní plochu, a proto je omezen výběr typů, které mohou věrohodně použít – ať už ve skutečnosti pocházejí odkudkoliv. Bitevní letouny  Su-25 však mohou vzlétat a přistávat i na nezpevněných plochách. Mohou se tedy objevovat nad bojištěm na Ukrajině, ať už ve skutečnosti létají odkudkoliv. Ruské letectvo má ve výzbroji asi 130 kusů tohoto stroje.

Ukrajinská armáda přitom kvůli nasycenosti bojiště protiletadlovými zbraněmi již prakticky nelétá, nemůže tedy kontrolovat svůj vlastní vzdušný prostor. Téměř každý den jsou v ukrajinském zázemí zadržováni ozbrojení záškodníci nebo teroristé, kteří cílí své útoky na dopravní infrastrukturu a objekty shromažďující prostředky darované veřejností vojsku. Nejvíce takovýchto pokusů přitom hlásí Kyjev. Z nepotvrzených zpráv je znám i výskyt nejrůznějších výbušných nástrah, včetně některých maskovaných za dětské hračky.

V oblasti Debalceva mají "separatisté" převahu jak v počtu vojáků, tak i bojové techniky. To přispívá k nárůstu politického napětí v zemi, stejně jako například včerejší násilný protest u objektu administrativy prezidenta Porošenka. Demonstranti požadovali vyhlášení válečného stavu na celém území Ukrajiny a odvolání neschopného velení ozbrojených sil, jakož i vedení služby SBU.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: bra

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…