Seriál naprosto nevhodných vyznamenání bohužel pokračuje, soudí Pospíšil

29. 10. 2018 13:53

Jako jeden z uměřenějších a důstojnějších hodnotí opoziční politici projev prezidenta Miloše Zemana při nedělním udělování státních vyznamenání u příležitosti 100. výročí od založení Československa.

Seriál naprosto nevhodných vyznamenání bohužel pokračuje, soudí Pospíšil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil
reklama

Výhrady naopak mají politici k okolnostem ceremoniálu na Pražském hradě. Kritizují například přístup Hradu ke zvaní hostů do Vladislavského sálu či výběr některých ze 41 vyznamenaných osobností, který byl nevhodný a podle politiků způsobil, že ceremoniál vypadal jako Zemanova soukromá akce.

Předseda ODS Petr Fiala ČTK napsal, že letos se na rozdíl od předchozích let ceremoniálu na Hradě zúčastnil, a to kvůli své pozici místopředsedy Sněmovny a vzhledem ke stému výročí. „Letos se mi zdál prezidentův projev více uměřený, bez minulých provokací,“ uvedl. S prezidentem se shodl například v otázce podpory českých vojenských misí a ocenění válečných veteránů.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Představitelé TOP 09 kritizují přístup Hradu k rozesílání pozvánek. Prezidentská kancelář nepozvala některé poslance, hejtmany či rektory, kteří mají k Zemanovi kritický postoj nebo při volbách hlavy státu podpořili jeho protikandidáta. Podobná situace byla už při březnové inauguraci prezidenta i na předchozích oslavách vzniku republiky.

„Nejenom kádrováním v pozvánkách, ale i řadou vyznamenaných udělal prezident ze státního svátku svůj soukromý mejdan,“ uvedl na Twitteru předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Kritizoval mimo jiné vyznamenání podnikatelů Pavola Krúpy a Jaroslava Strnada, novináře Erika Besta či básníka Karla Sýse. Šéf strany Jiří Pospíšil kritizoval výběr Sýse. „Seriál naprosto nevhodných vyznamenání bohužel pokračuje i letos,“ napsal na sociální síti.

Také Fiala má k některým oceněným výrazné výhrady. „Je to však v kompetenci prezidenta. Postrádal jsem však v jeho projevu zásadnější slova o stavu a směřování naší země, komentář k vyznamenaným mi připadá málo,“ uvedl.

Předseda STAN Petr Gazdík, který patřil mezi nepozvané poslance, popsal pro ČTK letošní ceremoniál jako poměrně důstojný. „Byť působil spíše jako soukromá akce pana prezidenta než vrchol celostátních oslav 100. výročí založení Československa,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Magda Vášáryová bije na poplach. Se Slovenskem to je prý zlé, sektáři ve vládě. Hrozba papežovi, útlak žen

17:30 Magda Vášáryová bije na poplach. Se Slovenskem to je prý zlé, sektáři ve vládě. Hrozba papežovi, útlak žen

Slovenský parlament nepřijal historicky poprvé zprávu o dodržování lidských práv od ombudsmanky Mari…