Sesazení Trumpa kvůli Bidenovi? Jsou jen dva důvody, proč se toto rozehrálo, uvažuje Bašta

29.09.2019 10:25

Diplomat Jaroslav Bašta se na webu PrvníZprávy.cz rozepsal o předvolební studené občanské válce. Podle jeho slov se obětí západní civilizace může stát kdokoliv, včetně prezidenta USA Donalda Trumpa. Co má Bašta na mysli?

Sesazení Trumpa kvůli Bidenovi? Jsou jen dva důvody, proč se toto rozehrálo, uvažuje Bašta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

„Opoziční Demokratická strana zahájila v Kongresu proces sesazení Donalda Trumpa, známý jako impeachment. Důvodem je jeho červencový telefonát s ukrajinským prezidentem Vladimírem Zelenským,“ poznamenal Bašta k telefonnímu hovoru, který se mimo jiné týkal Josepha Bidena.

„Obamův viceprezident měl v Obamově administrativě na starosti vztahy s Kyjevem. Proto již v roce 2014 bývalý ministr ekologie a přírodních zdrojů ve vládě Viktora Janukovyče Nikolaj Zločevskij učinil svým společníkem v plynařské firmě Burisma Huntera Bidena. Očekával od toho, že přítomnost syna amerického viceprezidenta jej ochrání před politickými a ekonomickými tlaky ze strany nového režimu,“ popsal Bašta s tím, že tento předpoklad se nenaplnil.
 
„Tehdejší ukrajinský generální prokurátor Viktor Šokin začal firmu Burisma šetřit kvůli podezření z korupce. Mimo jiné chtěl pozvat k výslechu Huntera Bidena a zeptat se ho, za co dostávala jeho společnost od Zločevského Burismy 160.000 dolarů měsíčně. K tomu již nedošlo, protože na konci března 2016 do Kyjeva přiletěl Joseph Biden a dal Ukrajincům ultimátum: buď neprodleně odvolají prokurátora Šokina, nebo nedostanou úvěr ve výši jedné miliardy dolarů,“ popisuje dále Bašta. Biden sice celou akci popírá, každopádně pod novým generálním prokurátorem se na vyšetřování Burismy a Bidena pozapomnělo.
 
„Donald Trump v telefonátu s ukrajinským prezidentem V. Zelenským se měl zmínit, že by jej zajímalo prošetření údajného Bidenova nátlaku. Hrozí mu za to sesazení jako třetímu americkému prezidentovi v historii. Ve studené občanské válce je to docela logický krok, který lze vysvětlit jen dvěma důvody – buď se demokraté možného vyšetřování opravdu bojí, nebo je Donald Trump po zásluze trestán za to, že položil jen zdvořilý dotaz,“ uzavřel Bašta.
 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …