Sesazení Zemana: Drahoš se raduje, což neměl dělat. Jaromír Soukup ho kopnul

25.07.2019 6:57

Senát schválil návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Pro návrh hlasovalo 48 ze 75 přítomných senátorů, potřeba bylo nejméně 45 hlasů. K celé věci se nejprve vyjádřil neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš, moderátor Jaromír Soukup jej následně obvinil z okopávání kotníků.

Sesazení Zemana: Drahoš se raduje, což neměl dělat. Jaromír Soukup ho kopnul
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

„Schváleno! V Senátu jsme vyslali jasný signál, že Miloš Zeman má nést zodpovědnost za svůj nepřijatelný výklad ústavy. Považuji to sice za krajní řešení, ale Ústavnímu soudu by měla být dána možnost se k chování hlavy státu vyjádřit,“ uvedl Jiří Drahoš ke schválenému návrhu ústavní žaloby na prezidenta Zemana.

Anketa

Chcete, aby byl prezident Zeman sesazen z funkce?

9%
91%
hlasovalo: 35002 lidí

„Koukám, že se pan profesor Jiří Drahoš z toho, jak s ním Miloš Zeman v prezidentských volbách vytřel podlahu, dodnes nevzpamatoval. Když není hlavou státu on, tak bude alespoň okopávat kotníky. A co je na tom úsměvné? Že jinak jsme o nějakém Drahošovi od jeho zvolení do Senátu neslyšeli... Ale vlastně ano, slyšeli. Už jste pane profesore podal to majetkové přiznání, jak vám ukládá zákon? Ano, tato povinnost se vztahuje i na situace, kdy je senátorem fíkus,“ zareagoval na Drahošova slova Soukup.

 K Ústavnímu soudu návrh doputuje jen v případě, že by jej podpořila i ústavní většina poslanců. S ohledem na rozložení sil v dolní komoře Parlamentu, kde má většinu vládní koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM či SPD, to není pravděpodobné. Zeman už dříve označil návrh žaloby za ústavní negramotnost a odmítl, že by jeho kroky byly v rozporu s Ústavou.

Sněmovna má tři měsíce na to, aby se k návrhu vyjádřila, uvedl po jednání předseda klubu Senátor 21 Václav Láska. „Pokud se do tří měsíců nevyjádří, tak se má za to, že souhlas nedala,“ dodal Láska. Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha je zvědav, jak dolní komora návrh projedná „bez zbytečného odkladu“. „A zda, což očekáváme, se dozvíme pak od Ústavního soudu, jaké by mělo být konání pana prezidenta,“ dodal. Smyslem žaloby bylo i podle Lásky především vymezit Zemanovi mantinely výkonu jeho úřadu.

„Senát dokázal splnit svoji povinnost, svoji možnost, kterou má danou Ústavou, a dal prostor Poslanecké sněmovně pro to, aby se obyvatelé České republiky mohli dozvědět, zda prezident hrubě porušuje Ústavu," uvedl předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil.

Projednávání žaloby bylo podle informací ČTK emotivní, projevy řečníků ale byly spíše argumentační. Šéfové klubů po jednání ocenili jeho korektnost, věcnost i slušnost a také splnění dohod. Vůči návrhu měli výhrady nejen zástupci vládních stran, ale i někteří opoziční senátoři. K přijetí návrhu žaloby na prezidenta byl třeba souhlas třípětinové většiny přítomných členů horní komory.

Návrh žaloby je založen na tom, že Zeman podle jejích tvůrců kolem Lásky svými skutky Ústavu porušuje. Konkrétně se v návrhu prezidentovi vytýká osm případů jednání, od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR. Podnětem k žalobě bylo údajné ovlivňování justice prezidentem a zaměstnanci Hradu.

Nejnověji k případům přibylo Zemanovo otálení s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z čela Ministerstva kultury. Zeman slíbil jeho odvolání do konce července, rozhodnutí o jmenování Staňkova nástupce ale odložil podle včerejšího vyjádření premiéra Andreje Babiše na polovinu srpna. Minimálně jednoho senátora ČSSD to v hlasování o žalobě ovlivnilo, uvedl Vícha. Sociální demokraté podle něho využili všechny možnosti hlasování.

Proti byli senátoři ANO, uvedla jejich předsedkyně Zdeňka Hamousová. Naopak všichni členové klubu KDU-ČSL podle svého předsedy Petra Šilara návrh podpořili. Vystrčil nevyloučil, že by kvůli Zemanovu otálení se jmenováním Staňkova nástupce mohl Senát při další schůzi v půli srpna přistoupit k dalším krokům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zapařenec Wollner! Mynář zaútočil. Odvetu spustili Kroužková a Šarapatka

20:42 Zapařenec Wollner! Mynář zaútočil. Odvetu spustili Kroužková a Šarapatka

Hradní kancléř Vratislav Mynář se v rozhovoru pro ParlamentíListy.cz, v němž označil ČT za manipulat…