Sešli se generál Pavel a Pavel Šafr. Povídali si, jak Rusko manipuluje s pravdou. Odpovědí má být rozkrývání financování webů

05.05.2018 9:22

Generál Petr Pavel se domnívá, že Rusko vede velmi promyšlenou informační kampaň proti Západu. Uvedl to v rozhovoru pro server Forum24.cz.

Sešli se generál Pavel a Pavel Šafr. Povídali si, jak Rusko manipuluje s pravdou. Odpovědí má být rozkrývání financování webů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Pavel v rozhovoru s důstojníkem americké armády
reklama

Úvodem Pavel sdělil, že budeme-li stále zdůrazňovat slovo dezinformace, vyvoláme u veřejnosti především opačný efekt. „Většinou se brání tomu, co se příliš zdůrazňuje,“ dodal Pavel. Podle jeho názoru Rusko vyhodnotilo, v čem byly příčiny neúspěchů za Jelcinovy éry. „Jedním z nich bylo to, že na rozdíl od velice efektivního zpravodajství, které dovedlo získávat informace a stejně tak se bránit třeba proti zpravodajství cizích států, tak to, čemu se říká ovlivňování se tolik zase Rusku nevedlo. Potom vytvořili celou řadu strategií, jak uplatnit svůj vliv v ostatních státech,“ míní Pavel. 

Strategie jsou podle jeho slov šity na míru jednotlivým zemím a mají za cíl ovlivňovat veřejné mínění ve prospěch Ruska. „Mají za úkol vytvářet nálady, které budou pro Rusko přátelské a příznivé. Mají za cíl vnášet nesoulad a nesvár mezi partnery v Evropské unii, nebo v NATO. Využívají k tomu celé spektrum nástrojů. Dost z nich je naprosto legitimních a dostáváme se na pole prostého soupeření argumentů, kde mnoho z nich spadá do, řekněme, šedé zóny, případně až za hranu toho, co je přijatelné,“ zmínil Pavel. 

  • Původní text ZDE.

„Rusko velice umně využívá některé části informace, které jsou ověřitelné a pravdivé a doplní k nim buďto jiné vysvětlení, nebo část nepravdivé informace, což ve výsledku vytváří dojem legitimity. Většina posluchačů považuje celou informaci za pravdivou, pokud je taková aspoň její část. Rusko vede velmi promyšlenou informační kampaň proti Západu,“ podotkl jasně.

Šíření pokroucených „pravd“ se podle něj dá bránit tak, aby se odkrývaly zdroje, odkud pochází financování a vedení těchto webů a také analýzou informací. „Odpovídat na propagandu jinou propagandou by nakonec vyznělo velmi nevěrohodně a u kritické části obyvatelstva by to úspěch nepřineslo,“ zmínil Pavel.

Závěrem Pavel sdělil, že s jistou nervozitou sleduje hlasy, které volají po vystoupení Česka z NATO. „Já věřím, že tento názor zůstane v menšině, ale kdykoliv dojde k diskusi o našem členství v EU, nebo v NATO, tak udělám všechno pro to, abych vysvětlil i těm, kteří tomu úplně nerozumí, jaké výhody z toho pro nás plynou. Zároveň bych rád připomněl každému, kdo dnes zpochybňuje naše členství v obou organizacích, že jsme ještě před nedávnou dobou o vstup velice intenzivně stáli a dělali jsme všechno pro to, abychom se stali jejich členy,“ řekl Pavel, jenž mimo jiné v rozhovoru také odmítl to, že by se chystal do politiky, konkrétně do nadcházejících prezidentských voleb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Hamáčkovo gestapo.“ Vylezli z hospody a plivli policii na auto. Slovo dalo slovo

15:01 VIDEO „Hamáčkovo gestapo.“ Vylezli z hospody a plivli policii na auto. Slovo dalo slovo

Dvojice policistů se stala terčem útoku podnapilých fotbalových fanoušků. Hned šestice z nich hlídku…