Šest milionů eur vyletělo oknem. Takhle se hospodaří v dnešním Německu, když jde o uprchlíky

08.03.2017 10:05

Mnoho měsíců se hovoří o tom, že migrační krize přináší jistým podnikavcům nadstandardní zisky. Magazín Stern přináší informace o azylovém centru, jehož majitelé dostávají miliony eur od státu. Problém je, že toto azylové centrum ve skutečnosti neexistuje.

Šest milionů eur vyletělo oknem. Takhle se hospodaří v dnešním Německu, když jde o uprchlíky
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ulice kolem stanice metra Stalingrad

Podle zjištění Sternu se zavázal berlínský Senát zaplatit za pronájem bývalé haly Tetra Park do dubna 2019 téměř šest milionů eur. V rámci dohody měla být majitelem hala upravena na azylové centrum. Přestože nájemní smlouva běží od začátku loňského roku, azylové centrum stále neexistuje. „Tato kauza je příběhem o nedostatečné kontrole peněžních toků a také utajeného investora, který se skrývá za offshore kyperskou firmou,“ píše Stern.

„O uzavření smlouvy s majitelem bývalé tovární haly se rozhodlo v berlínském senátu na konci roku 2015. Migrační krize tehdy byla na vrcholu a bylo potřeba za každou cenu získat nové prostory pro ubytování migrantů. Nikdo z úředníků se však nebyl podívat přímo na místě, aby zkontroloval, že hala pojme 1500 lidí, jak bylo dle uzavřené smlouvy předem naplánováno,“ podivuje se německý magazín.

Celý text v němčině je ZDE.

Ještě znepokojivější je výsledná cena za pronájem haly, která je silně nadsazena. „V této lokalitě stojí pronájem jednoho metru čtverečního asi 3,25 eura, ovšem berlínské úřady platí majiteli haly skrývajícímu se za anonymní kyperskou společnost celých osm eur. Podle nejmenovaného realitního experta si tak vydělá majitel každý rok milion eur navíc. K tomu od smlouvy není možné prakticky odstoupit a podmínky musí být plněny až do dubna 2019.“

Anketa

Kdo bude po volbách německým kancléřem? (Ptáme se na váš odhad, ne na vaši preferenci)

hlasovalo: 5412 lidí

K odpovědnosti za zpackaný projekt se nikdo nehlásí. Vysvětlení podává berlínská senátorka pro integraci, práci a sociální záležitosti Elke Breitenbach z Die Linke, která převzala úřad až po uzavření nevýhodné smlouvy. „Smlouva se uzavírala ještě před uzavřením balkánské trasy, po které do Evropy a Německa proudila velká část uprchlíků. Po tomto kroku již potřeba rychlého vybudování dalších uprchlických center prostě poklesla.“

Ze špatného odhadu úředníků a politiků nyní těží neznámý podnikatel, jehož firma Capital Bay GmbH je registrována v kyperském daňovém ráji. Jméno majitele haly a dalších mnoha berlínských nemovitostí není známo. Magazínu Stern se pouze podařilo zjistit, že akcie společnosti údajně vlastní rakouský miliardář a také investoři přímo z Kypru. Společnost Capital Bay GmbH i nadále jakákoli jména sdělit odmítá.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakušan rozkáže. Řídí vás mobilem. Navždy. Děs ze zákona: Nová fakta

8:35 Rakušan rozkáže. Řídí vás mobilem. Navždy. Děs ze zákona: Nová fakta

Z vyhlášky Ministerstva zdravotnictví sice povinné očkování zmizelo, je ovšem otázka, co přinese sli…