Šestkrát dražší plyn a ropa v Evropě než v USA. Macron tvrdě k Američanům

06.12.2022 12:10 | Ze sítí

Francouzský prezident Emmanuel Macron poskytl v rámci své návštěvy USA rozhovor americké televizní stanici CBS. Mluvil v něm například o svém přístupu k prezidentovi Ruské federace Vladimiru Putinovi. Ale uvedl také, že dotace, které USA poskytují svému průmyslu, jsou pro Evropu zabiják. Nechce prý být na USA závislý. Zmínil také, že za válku neplatí Evropa a USA stejnou cenu.

Šestkrát dražší plyn a ropa v Evropě než v USA. Macron tvrdě k Američanům
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident Francie, Emmanuel Macron

Anketa

Dáte za Vánoce (v součtu výdajů) letos víc než loni?

hlasovalo: 11642 lidí
Macron označil ruské rozhodnutí rozpoutat válku za obrovskou chybu. „První byla, že (zřejmě Putin) nerespektoval mezinárodní právo a porušil všechno, co podepsal. To je pro důvěryhodnost zabiják,“ řekl francouzský prezident. Druhá chyba pak podle něj byla v odhadu možností svých i ukrajinských. Zmínil bombardování ukrajinských měst, které dle něho má uvrhnout ukrajinské obyvatele v zoufalství a učinit život nemožným v nadcházejícím chladném počasí. Souhlasil s moderátorem, že útočit na civilní infrastrukturu je válečný zločin.

Potvrdil, že si myslel, že jednáním s Putinem se dá válce zabránit a že s ním diskutuje pravidelně. „Věřím, že nejlepší způsob, jak opět navázat spojení, je tento přímý kanál zachovat,“ uvedl a dodal: „Izolace je to nejhorší, zejména pro lídra jako je on.“ Doplnil, že je důležité, aby Američané, Evropané a co nejvíce lidí ze zbytku světa podporovalo Ukrajinu. A je dle něho jasné, že Putin používá energii a jídlo jako zbraně a vytváří nedostatky, nestabilitu a inflaci. A sází na únavu ze sankcí a války.

Prohlásil, že je důležité, aby bylo jasné, že rozhodování je na Ukrajincích. Řešení pak má být nalezeno skrze jednání. „Neshledávám vojenské řešení jako možné,“ uvedl.

Moderátor se také ptal na to, jak vnímá spolehlivost USA. Macron uvedl diplomaticky, že pokud jde o svobodu a hodnoty, bylo vždy jasné, kde USA stojí. Ale poznamenal, že nedávné změny ve vládě měly velký dopad, čímž měl na mysli vládu Donalda Trumpa. „U změny klimatu, u Íránu a dalších témat,“ konkretizoval. „Chci, abychom byli přátelé, abychom byli partneři, chci s USA jednat, ale nechci na nich být závislý,“ prohlásil a zdůvodnil, že americký občan by také nepřijal, že jeho bezpečí záleží na tom, jak dopadnou volby ve Francii. „Ne, to si neumím představit,“ odmítl takovou variantu.

Mezi USA a Evropou pak jsou podle Macrona rozdíly. Tedy že Evropa dováží plyn a ropu, zatímco USA vyváží. A americký a evropský průmysl, nemluvě o domácnostech, neplatí za tyto položky stejné ceny. Což ovlivňuje kupní sílu a konkurenceschopnost. Moderátor pak dodal, že evropští občané platí až šestkrát tolik, co Američané. A Macron podotkl, že Evropané a Američané bojují za stejné principy, ale cena není na obou stranách Atlantiku stejná. Což by si měli v USA uvědomit.

Dotace pro americké firmy na výrobu elektromobilů a uhlíkově neutrálních technologií považuje za dalšího „zabijáka“ pro evropské firmy, protože jsou dvakrát až třikrát tak vysoké. Podle Macrona není pro USA a jejich občany výhodné, aby z války vzešla Evropa slabší než bývala. Předpokládá, že důvodem pro dotace je snaha chránit střední třídu a být konkurenceschopní vůči Číně. Ale pro Evropu je tato politika špatná, mínil Macron.

Jednání s Bidenem bylo úspěšné, protože byli „úplně v souladu, pokud jde o Ukrajinu“, prohlásil francouzský prezident. A téma hospodářských obtíží prý hodlají v blízké době vyřešit. Porozuměli si prý i co se týče klimatické změny, bezpečnosti v Africe a jiných tématech.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

14:30 Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

Ve Francii pokračují masivní protesty proti nepopulární důchodové reformě. Bezpečnostní složky čelí …