Sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou: Je tu průlomový konkrétní čin

16. 7. 2015 9:47

Na někdejšího vůdce proruských separatistů Igora Girkina alias Strelkova byla podle britského deníku The Telegraph u soudu v Chicagu formálně podána žaloba, která jej viní z nehody malajsjiského letadla na východní Ukrajině, při kterém vloni v létě zemřelo 298 cestujících.

Sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou: Je tu průlomový konkrétní čin
Foto: tan
Popisek: Trosky malajského letadla na Ukrajině

Žalobu společně podalo osmnáct rodin pozůstalých, které po Strelkovovi požadují náhradu škody ve výši 900 milionů dolarů. Civilní letadlo tehdy letělo z Amsterdamu do Kuala Lumpur a velká část pasažérů byla holandské národnosti. Na palubě Boeingu 777 však byli také Britové a mnozí další příslušníci evropských i mimoevropských národů. Těsně po oznámení, že bylo letadlo sestřeleno, právě Girkin na sociálních sítích poznamenal, že povstalci vyslali varování, aby letadla nevstupovala do jejich vzdušného prostoru. Girkin sice poté svůj komentář smazal, ale on a jeho spolubojovníci se tak od začátku stali hlavními podezřeními.

Celý text v angličtině je ZDE

Političtí i vojenští předsavitelé Doněcké lidové republiky veškerá obvinění vždy popírali. Žalující strana tvrdí, že zodpovědnost za sestřelení letadla nese vedle Girkina také Kreml. Poukazují přitom na to, že letadlo sestřelila raketa ruské výroby. Za podáním žaloby stojí dle zjištění britského deníku právník Floyd Wisner. Ten využil amerického zákona na ochranu obětí, jenž může být použit i proti cizím státním příslušníkům. Celý případ se tak může odehrát před americkým soudem. „Nejde o peníze, mojí snahou je získat výpověď Girkina a vyvíjet tak zároveň tlak na Rusko, aby spolupracovalo s mezinárodním tribunálem,“ vysvětluje Wisner.

Vyšetřování okolností leteckého neštěstí se již rok věnují vyšetřovatelé v Nizozemí. Ti se v nejbližších dnech chystají zveřejnit dle zjištění americké CNN zprávu, která potvrdí vinu proruských separatistů. Zdroj blízký vyšetřovatelům CNN prozradil, že zpráva je založena zejména na skutečnosti, že onoho 17. července 2014 ovládali území, odkud byla vypálena raketa, povstalci. Autoři zprávy však také dávají částečně vinu i malajsijské letecké společnosti, která měla dbát varovných signálů a vést letadlo jiným prostorem. První signály potvrzující spoluúčast Kremlu a jím podporovaných povstalců se ovšem objevily již letos v březnu. Potvrzení těchto domněnek se patrně dozví veřejnost ještě tento měsíc.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Novotný? Kreténe, blbe, vmetl Jaromír Soukup také Luboši Rosímu z ČT. A pak padla šokující informace

10:17 Pavel Novotný? Kreténe, blbe, vmetl Jaromír Soukup také Luboši Rosímu z ČT. A pak padla šokující informace

Jaromír Soukup si ve svém pořadu Týden s Jaromírem Soukupem pochvaloval své interview s Viktorem Orb…