Sestřelili jsme provokující íránský dron, ohlásily USA. To těžko, nám žádný nechybí, ozvalo se z druhé strany

19. 7. 2019 8:46

Americká administrativa oznámila, že v Hormuzském průlivu sestřelila íránský dron. Představitelé islámské republiky však oponují, že žádný stroj nepohřešují. Informace přinesla agentura Reuters.

Sestřelili jsme provokující íránský dron, ohlásily USA. To těžko, nám žádný nechybí, ozvalo se z druhé strany
Foto: Repro Youtube
Popisek: Donald Trump na konferenci CPAC
reklama

Spojené státy oznámily, že v Hormuzském průlivu sestřelily íránský dron, který ohrožoval americké plavidlo. Jde o další z řady rozbrojů mezi USA a Íránem, které zvyšují napětí mezi oběma zeměmi. Před pár dny Íránci sestřelili americký dron.

„Toto je poslední z mnoha provokativních a nepřátelských akcí Íránu proti plavidlům, která platí v mezinárodních vodách. Spojené státy si vyhrazují právo bránit své zaměstnance, zařízení a zájmy,“ řekl Trump. „Dron byl okamžitě zničen,“ dodal stávající šéf Bílého domu.

Islámská republika však tvrdí, že o žádný z dronů nepřišla. „Neevidujeme žádný ztracený stroj,“ ohlásil po incidentu Írán.

Napětí mezi zmíněnými státy narůstá od doby, co prezident Trump odstoupil od jaderné dohody, kterou v roce 2015 podepsal Trumpův předchůdce Barrack Obama. Íránská strana se v ní zavazovala, že omezí svůj jaderný program. Výměnou za to měly být zmírněny protiíránské sankce. V současné době Írán obohacuje uran nad rámec dohody a rozvíjí svůj jaderný program, což Spojené státy kritizují.

Rostoucí napětí v Hormzském průlivu ohrožuje světovou ekonomiku, protože se jedná o jednu z ropných tepen, přes kterou proudí tato životně důležitá surovina.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…