Shodí toto vládu? „Nepůsobí jako gauner,“ padlo z úst Piráta. Velký problém Maláčové se řešil v éteru

26.02.2020 22:17

Hostem středečních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl pirátský poslanec Lukáš Kolářík, předseda sněmovního podvýboru pro informační technologie a dávkové systémy. Okomentoval situaci na Ministerstvu práce a sociálních věcí, kde v tomto týdnu zasahovala v souvislosti s informačními systémy policie a zadržela dvě osoby. Jednou z nich byl i náměstek ministryně Jany Maláčové (ČSSD) Jan Baláč. Podle Koláříka to není žádný gauner.

Shodí toto vládu? „Nepůsobí jako gauner,“ padlo z úst Piráta. Velký problém Maláčové se řešil v éteru
Foto: Piráti
Popisek: Lukáš Kolářík
reklama

Anketa

Máte rádi Zuzanu Čaputovou?

hlasovalo: 20303 lidí
„Tušil jsem, že se tam neděje všechno v pořádku, ale nečekal jsem, že to bude takový zásah z čistého nebe, kdy přijedou policisté a dva úředníky prostě zavřou,“ okomentoval zakázku na nový IT systém na ministerstvu pirátský poslanec. „Já jsem s panem náměstkem Baláčem mluvil několikrát a nepůsobilo to na mě tak, že by to byl nějaký gauner. Nepůsobí to na mě tak stále,“ doplnil poslanec s tím, že až čas ukáže, jak to s Baláčem nakonec dopadne.

Pirát si posteskl, že MPSV je hodně uzavřenou institucí, úředníci mají zakázáno mluvit a veřejně se může vyjadřovat jen ministryně Maláčová. Modernizace IT systému je přitom natolik složitá, že to vyžaduje spolupráci celé vlády. Nemluvě o tom, že vinu na dnešních problémech nese i Jaroslava Němcová, ministryně práce za hnutí ANO. Kolářík nepochybuje, že tato dáma pochybila, když se postarala o zastavení rozběhlých procesů.

U Jany Maláčové ocenil, že zastavené procesy opět rozběhla. Byl by rád, kdyby se pokračovalo v práci, ale má obavy, že po zadržení Jana Baláče práce opět stojí, což podle pirátského poslance není v pořádku, protože je třeba vysoutěžit systém, který patří do skupiny kritické infrastruktury státu. Jde o systém na výplatu dávek, který už od 90. let minulého století spravuje firma OKsystem.

Vzhledem k tomu, že se pokusy o vypsání soutěže objevují od roku 2012, naznačuje to, že je to tak složité, že by se tím měla zabývat celá vláda. „Svůj díl viny na tom nese i pan premiér (Andrej) Babiš (ANO), který si s paní ministryní vyměňoval dopisy, místo aby si spolu sedli na vládě a začali to řešit,“ zdůraznil Kolářík.

Podle poslance vládě chybějí nejlepší IT odborníci, které stát není ochoten zaplatit. I to celou věc zdržuje.

Babiš by prý měl zabrat, protože kromě EET selhává v digitalizaci státu a lidé musejí stále dokola vyplňovat tytéž údaje a posílají je úřadům místo toho, aby jim úřady poskytly maximální komfort. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…