Shoř, televize, shoř! Na Ukrajině trestali za proruské směřování

07.09.2016 12:17

Ve středu dopoledne bylo ukončeno obléhání ukrajinské televizní stanice Inter TV, které začalo na konci minulého týdne v neděli. Televizní štáb byl donucen vysílat z „pojízdné stanice“ poté, co se hlavní budova televize ocitla v plamenech. Jeden z účastníků protestu BBC sdělil, že pokud Inter TV nezmění obsah vysílání, bude blokáda za pět dní obnovena.

Shoř, televize, shoř! Na Ukrajině trestali za proruské směřování
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Klidný Kyjev

První zprávy o incidentu se začaly objevovat v neděli, kdy údajně skupina 20 lidí obstoupila budovu televizní stanice a začala v její blízkosti pálit pneumatiky. Ukrajinská Pravda dokonce informovala o tom, že byla do budovy stanice vhozena bomba.

Inter TV je mnohými Ukrajinci považována za proruskou televizní stanici a jako taková se již v minulosti stala terčem několika protestních skupin. Obsah jejich sdělení podle těchto lidí odpovídá pozici ruské vlády s ohledem na situaci na Ukrajině.

Jeden z demonstrantů a voják v záloze Olexij Seredjuk reportérům BBC sdělil, že blokáda bude obnovena za pět dní v tom případě, jestli Inter TV nezmění svou vysílací politiku.

V oficiálním prohlášení v ruském jazyce Inter TV uvedla, že k žádné podobné dohodě nedošlo. Ukončení blokády ovšem potvrdila.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ihned po nedělním útoku vyzval ukrajinské prokurátory, aby případ, který vyvolal řadu negativních reakcí od představitelů EU a OBSE, důkladně prošetřili.

Tisková mluvčí Evropské komise Maja Kocijancic uvedla, že „svobodná a nezávislá média jsou pro rozvoj demokracie naprosto klíčová“. Dále dodala, že „násilí je naprosto neakceptovatelnou odpovědí na nesouhlas s editorskou politikou“.

Někteří ze zaměstnanců Inter TV byli po útoku hospitalizováni v nemocnici a jejich zdravotní stav si vyžádal lékařské ošetření.

Demonstranti podél budovy rozmístili železný plot, na který pověsili plachty s nápisy „shoř, Intere, shoř“ a „zde je Rusko“.

Inter TV je jedním z nejoblíbenějších ukrajinských televizních kanálů. Podezření u mnohých Ukrajinců ovšem budí jeho majitelé. Jedním z nich je ukrajinský magnát Dmytro Firtash, který je údajně na Rusko napojen skrze svůj obchod s plynem a jeho vydání se domáhá dokonce i americká FBI, která jej viní ze zločinů v Indii.

Dalšími spoluvlastníky jsou Seržij Ljovočkin a Valerij Choroškovsky, oba bývalí blízcí spolupracovníci prezidenta Janukovyče.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: fib

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjeva o pomoc s …