Show Nory Fridrichové chtěla smáznout Andreje Babiše. Ten však před tím natočil VIDEO o jedné paní, se kterou prý Kalousek...

30.01.2017 10:11

Nesrovnalostem v informacích o tom, kde vzal Andrej Babiš peníze na nákup dluhopisů Agrofertu, se věnoval včerejší pořad České televize 168 hodin. Hlavní protagonistku reportáže označil Andrej Babiš za osobu, která po dobu 10 let udržovala blíže nespecifikované těsné styky s Miroslavem Kalouskem.

Show Nory Fridrichové chtěla smáznout Andreje Babiše. Ten však před tím natočil VIDEO o jedné paní, se kterou prý Kalousek...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš už třetí týden vysvětluje, kde vzal téměř 1,5 miliardy korun na nákup dluhopisů Agrofertu. Na začátku ledna se totiž ukázalo, že údaje o příjmech, které sám uvedl, nesedí. Při nákupu první části dluhopisů mu muselo chybět skoro 150 milionů korun. Babiš následně informaci o svých příjmech dodatečně upravil. Proč to ale neřekl hned? A proč dnes reaguje tak podrážděně? A neměl by ten, kdo všem káže, ať vše vysvětlí a doloží, jít sám příkladem? ptala se sugestivně redaktorka.

Celé video je ZDE

Poukázala na to, že Babiš v rozhovoru pro regionální deníky dne 4. ledna uvedl: „Čistý příjem jsem měl 1 miliardu 526 a dluhopisy jsou 1 miliarda 482. Jo a vydělal jsem 1 miliardu 863 tisíc od roku 93.“ Takto Babiš na začátku ledna vysvětloval, kde vzal peníze na nákup dluhopisů Agrofertu. Novinářka Lenka Zlámalová pojala podezření, že něco nesedí. „Říkala jsem si, zajdu se na jeho majetek podívat do majetkových přiznání, které on musí dávat od roku 2013, kdy je ve vládě, do Poslanecké sněmovny. Tam jsou ta přiznání řádně založena,“ uvedla Zlámalová.

Je to velký nesoulad

Televize pak uvedla, že Babiš zaplatil za dluhopisy 1,48 miliardy korun. S hrubým příjmem 1,86 miliardy korun, tedy s příjmem 1,52 miliardy čistého, na to měl. Jenže to jsou Babišovy výdělky až do roku 2015 a první várku dluhopisů nakoupil už v roce 2013. Ta stála 1,25 miliardy. Zlámalová spočítala, že do té doby vydělal „jen“ 1,1 miliardy korun. Andreji Babišovi proto pro nákup dluhopisů muselo chybět bezmála 150 milionů korun. „To je prostě velký nesoulad. Já jsem se na to Andreje Babiše ptala v esemeskách, on na to nijak nereagoval,“ uvedla Zlámalová.

Anketa

Jak dopadne volební spolek KDU-ČSL, Gazdíkových Starostů, SNK-ED a dalších hnutí?

7%
1%
0%
hlasovalo: 5522 lidí

Článek vyšel minulý čtvrtek. Ten samý den ministr financí na tiskové konferenci dostal otázku znovu. „Tak musítě říct, že se ptají bývalí zhrzení redaktoři Lidových novin, které dovedli do bankrotu. Aby všichni věděli, o co jde,“ řekl k tomu Babiš. Vzápětí své příjmy dodatečně navýšil. „Moje celkové příjmy od roku 1993 byly 2 531 768 228 Kč,“ říká Babiš.

Tyto dva výroky Andreje Babiše od sebe dělí patnáct dní a jedna miliarda korun. Zatímco s první sumou to na nákup dluhopisů nevyšlo, s druhou už ano.

Vy tomu nerozumíte

Babiš dostal možnost vše vysvětlit na kameru: „Ano, protože jsem to měl připravené, protože ta kampaň jela. Samozřejmě vybraní bývalí novináři Mafry, a tak jsem měl připravenou částku, ta byla jednoznačně vyšší než ty dluhopisy, to byl ten zdroj.“ „Takže jste si to špatně spočítal?“ podotkla redaktorka. „Ale to není pravda, vidítě? Vy tomu nerozumíte,“ řekl.

„Problém toho jeho vysvětlování je, že ty informace takto kouskuje. Že se objeví nějaké číslo, on ho něčím vysvětlí. Pak se ukáže, že tam něco nesedí, tak přijde s jinou informací. To samozřejmě samo o sobě nepůsobí přesvědčivě,“ řekla na kameru redaktorka Českého rozhlasu Jana Klímová.

A kde náhle ministr financí našel další miliardu? Přišel s vysvětlením, že vedle zdaněných příjmů měl ještě další, nezdanitelné. Odpověď na otázku, proč je uvádí až teď, když nesedí počty, se nám získat nepovedlo, říká autorka reportáže. Na kameru potom Babiš uvedl: „Proč bych vám měl sdělovat všechny moje příjmy? Sorry jako. Vy sdělujete někomu příjmy? Kdo tady sděluje příjmy za posledních 22 let? Co je vám vůbec do toho?“

Je to kampaň podobná Čapímu hnízdu

Televize pak dala slovo premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a vicepremiérovi Bělobrádkovi, oba se vyslovili pro to, aby Babiš celou věc objasnil.

„Jsem měl nedaňové příjmy, a daňové přiznatělné příjmy, stačily bohatě na nákup dluhopisů. Takže je to manipulace, je to zase kampaň podobná Čapímu hnízdu, kterou jedou stejní novináři. Které vy si zvete do Událostí komentářů. A vaše otázky jsou jasné, že tomu nerozumíte,“ prohlásil Babiš.

„Říká, že měl další příjmy z kapitálového trhu, tak by měl říct, z jakých investic a odkud mu přišly. Protože jinak zůstanou ty otázky pořád ve vzduchu a budou se vznášet další otazníky,“ říká David Ondráčka, šéf české pobočky Transparency International.

A jaké otazníky to jsou? Proč své celkové výdělky neuvedl Andrej Babiš hned poprvé, když se jej novináři zeptali? A upravil je až poté, co čísla neseděla? Neměl by ministr financí, který chce po ostatních doložit každou korunu, na sebe použít stejný metr? A proč svaluje vinu na novináře, kteří jen přepočítali jeho cifry? ptá se autorka reportáže.

„Ta čísla musí vysvětlit on, on je má v hlavě, děláme aritmetiku z čísel, které nám dává k dispozici,“ říká Klímová.

„Jste ochoten tuto částku doložit?“ ptala se redaktorka Babiše. „A proč bych to dokládal? Vy děláte zase kampaň podobnou Čapímu hnízdu, lžete, Zlámalová lže a vy to přebíráte. To je všechno,“ odpověděl ministr financí.

K tématu se Babiš vyjádřil ve svém pravidelném videopořadu Babišova kavárna, který je dostupný na serveru Youtube.com. Zopakoval tam svá vyjádření ohledně příjmů a uvedl, že za celou kampaní stojí novinářka Zlámalová, která měla „deset let velice blízko k nejlepšímu ministru financí Kalouskovi“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti se smrskávají: Propadli se skoro až pod Babiše

14:31 Piráti se smrskávají: Propadli se skoro až pod Babiše

Necelé čtyři měsíce před sněmovními volbami přišla agentura SANEP s pravidelným „volebním modelem“, …